Види фундаменту для приватного будинку – вибір оптимального варіанта

Види і типи фундаментів для приватного будинку

Будівництво будь-якого житлового будинку, промислового корпусу, іншого виду будівель починається з підготовки фундаменту. Правильний розрахунок і монтаж підстави є гарантією тривалої експлуатації будівлі без опади, появи тріщин в стінах, виникнення інших проблем з порушенням геометрії.

У сучасному будівництві використовуються різні види і типи фундаментів, вибір яких залежить від: характеристики грунтів, на яких будується будинок; розмірів будівлі; використовуваних стінових і конструкційних матеріалів; кліматичних умов; рівня залягання грунтових вод.

Ці та інші фактори визначають вибір варіанта конструкції, оптимальної для конкретного будинку. Фундамент повинен не просто витримати вагу будівлі, а й володіти достатнім запасом міцності для компенсації непередбачених навантажень, стихійних лих (наприклад, повеней, сильних морозів, що викликають спучування грунту і т. Д.) І збільшення ваги будівлі за рахунок додаткової зовнішньої і внутрішньої обробки, перепланування, збільшення поверховості, снігу на даху.

У житловому та промисловому будівництві застосовуються різні фундаменти, що відрізняються за складністю монтажу, несучої здатності, вартості. Види фундаментів для приватного будинку обмежуються кількома варіантами: стрічкові; плитні; пальові.

стрічкові фундаменти

Цей вид підстави найбільш поширений в приватному будівництві. Хоча стрічковий фундамент вимагає певного обсягу земляних робіт і значної витрати бетону, він є найнадійнішим рішенням для кам'яних, цегельних, блокових, керамзитобетонних і шлакобетонних будинків. Він витримує значну вагу стін, рівномірно розподіляючи його по всьому периметру і надає рівномірний, але не надмірне, тиск на грунт, за рахунок великої площі опори.

Конструктивно стрічковий фундамент являє собою монолітну залізобетонну конструкцію, що йде по всьому периметру будинку і під усіма несучими стінами. Часто заливається бетонна основа і під перегородками – це кілька здорожує конструкцію, але значно підвищує її надійність. Стрічкові фундаменти дозволяють обладнати під будинком підвали, цокольні поверхи, гаражі – в цьому випадку фундамент заглиблюється на висоту підземного приміщення і його несучі здібності нітрохи не зменшуються.

Існують різні види стрічкових фундаментів, які за способом монтажу можна розділити на дві великі групи – монолітні і збірні.

Монолітний стрічковий фундамент

Для монтажу монолітних будуть потрібні:

 • пісок;
 • гравій або щебінь;
 • цемент;
 • арматура;
 • дошки або спеціальні щити для опалубки.

Технологія монтажу досить проста – викопується траншея по всьому контуру будинку (включаючи внутрішні стіни і перемички) шириною 0,4 – 0,8 м, в залежності від товщини майбутніх стін. По ширині траншея повинна бути на 10 – 15 см ширше розрахункових розмірів фундаменту. Розширення траншеї необхідно для забезпечення можливості установки опалубки. Після монтажу опалубки всередині зв'язується армирующий пояс з арматури діаметром 10 – 18 мм. При будівництві двоповерхового будинку арматурна обв'язка встановлюється як в підземній, так і в надземній частині фундаменту.

Замішаний безпосередньо на ділянці або готовий (з заводу) бетон заливається в опалубку за один день до повної висоти фундаменту. Так досягається необхідна міцність і водонепроникність підстави. Багато приватні забудовники роблять дуже небезпечну помилку – за один робочий день заливають бетон в траншею, а за другий – у верхню частину опалубки. З'явився в місці контакту шов сильно знижує міцність фундаменту і служить осередком водної ерозії.

Монолітні стрічкові фундаменти зручні тим, що вони можуть мати досить складну конфігурацію, включаючи і криволінійні контури.Тут важливо тільки правильно виставити опалубку і встановити надійний армопояс.

Збірний стрічковий фундамент

Збірні фундаменти монтуються з готових блоків заводського виробництва. Вони встановлюються в готову траншею, зв'язуються сталевим дротом, а шви заповнюються цементним розчином. Для монтажу такого фундаменту необхідна вантажопідйомна техніка середньої потужності. Збірні стрічкові фундаменти дуже міцні і довговічні – термін експлуатації перевищує 150 років.

Але в застосуванні блоків є одне обмеження – з них зручно монтувати фундаменти тільки прямокутної конфігурації, за розмірами кратні довжині блоку. Різати блок – складна і дорога операція. Також збірні фундаменти обмежені по глибині. Цокольні приміщення і підвали будувати з блоків недоцільно – рано чи пізно крізь шви почне просочуватися вода.

За глибиною залягання стрічкові підстави поділяються на дрібно і повно заглиблення.

Мелкозаглубленний стрічковий фундамент

Мелкозаглубленний фундамент кращий для одноповерхових цегляних і дерев'яних будинків на ґрунтах всіх типів. Особливо він доречний при високому заляганні грунтових вод. Представляє він собою бетонну стрічку на піщаній подушці. Заглиблення в землю не перевищує 50 см (на м'яких грунтах – до 70).

Практика показує, що при правильно підготовленої піщаній подушці висотою не менше 15 см і встановленого за всіма правилами армопоясу, такий фундамент відмінно справляється зі своїми обов'язками. Для підвищення надійності підстави необхідно встановити утеплену вимощення шириною не менше 50 см, що служить для відводу дощових вод й захисту ґрунту по периметру будинку від промерзання.

+ Плюси мелкозаглубленних стрічкових фундаментів

 1. Економія матеріалів, в порівнянні з полнозаглубленним стрічковим фундаментом.
 2. Можливо зведення на ділянках з високим рівнем грунтових вод.

– Мінуси мелкозаглубленних стрічкових фундаментів

 1. Невисока жорсткість.
 2. Необхідно дуже якісне армування.
 3. Велика ймовірність появи тріщин в стінах побудованих з важких матеріалів.
 4. Обов'язково необхідний дренаж і піщана подушка.

Полнозаглубленний стрічковий фундамент

Полнозаглубленний стрічковий фундамент застосовується при будівництві будинків в два і більше поверхів, з масивними стінами і бетонними перекриттями. Глибина його монтажу – на 20 – 30 см нижче глибини промерзання грунту в кліматичній зоні будівництва. Це надзвичайно міцна і надійна конструкція, практично несхильна температурних деформацій і не боїться підйому ґрунтових вод.

Надійність фундаменту збільшує армування, яке виконується шляхом в'язки каркаса з рифленою арматури. Іноді заглиблені стрічкові фундаменти будуються без армування, але це доречно тільки на щільних і кам'янистих грунтах. Вартість полнозаглубленного фундаменту досить висока – потрібна велика кількість бетону і значний обсяг земляних робіт. Ціна арматури в загальних витратах складе не більше 5 – 8%, а посилює фундамент армування досить відчутно, повністю виключаючи ймовірність появи тріщин і відколів. Економити на армопояс не варто навіть при обмеженому бюджеті будівництва.

+ Плюси полнозаглубленних стрічкових фундаментів

 1. Дуже висока надійність конструкції.
 2. Не схильний до температурних деформацій.
 3. Підходить для зведення будинків з важкими стінами.
 4. Дозволяє обладнати під будинком підвал або цокольний поверх.

– Мінуси полнозаглубленних стрічкових фундаментів

 1. Великі витрати на матеріали.
 2. Великий обсяг земляних робіт.
 3. Складно зводити при високому рівні грунтових вод.

плитні фундаменти

Фундаменту у вигляді суцільної або збірної плити на всю площу будівлі менш популярні, ніж стрічкові фундаменти, але в деяких випадках є єдино можливим варіантом.При будівництві на нестійких, піщано-глинистих, спучуються грунтах, при високому заляганні грунтових вод (вище 1 м), глибоко промерзають грунтах, найкраще залити суцільну залізобетонну плиту, на якій зводяться будівлі будь-якої поверховості.

Для каркасних одне і двоповерхових будинків плитний фундамент практично ідеальне рішення. Він менш складний, ніж стрічковий і фундамент, але в порівнянні з ними більш витратний в плані витрати матеріалів і необхідної кількості робочого часу. Такі фундаменти часто називають плаваючими – вони споруджуються без заглиблення і впливають практично тільки на поверхню грунту. Температурні і інші зрушення грунту на стійкість фундаменту, а, значить, і всієї будівлі, впливу практично не надають.

Плитні види фундаментів застосовуються в будівництві поділяються на монолітні та збірні. Другий варіант частіше використовується при спорудженні габаритних будівель з великою площею підстави і складною конфігурацією периметра. Для житлового будинку краще зупинитися на монолітному фундаменті з литого армованого бетону.

+ Плюси плитних фундаментів

 1. Простота конструкції і споруди.
 2. Підходить для зведення на сильно рухливих, рухливих і просадних грунтах.
 3. Не вимагає великого заглиблення в грунт.
 4. Можна використовувати при високому рівні грунтових вод.

– Мінуси плитних фундаментів

 1. Велика витрата матеріалів.
 2. Необхідність спорудження цоколя
 3. Можливість застосування тільки на горизонтальних майданчиках або при ухилі не більше 1 метра на всю довжину або ширину будинку.

стовпчасті фундаменти

Цей вид фундаментів набув поширення разом з ростом популярності каркасних і панельних котеджів, а також будинків з клеєного і пиленого бруса. Витрати на такий фундамент в кілька разів нижче, ніж на стрічковий або плитний. Головна особливість такого фундаменту – необхідність монтажу нижньої обв'язки з бруса або балок, яка служить фундаментом.

Стовпи встановлюються під усіма стінами периметра і внутрішніми перегородками з інтервалом до 2,5 м (оптимально 1,5 – 2 м). Вони заглиблені в землю на глибину більше, ніж рівень промерзання і піднімаються над рівнем грунту на необхідну висоту. Дуже зручні такі фундаменти на майданчиках нерівного ландшафту – варіюючи висоту стовпів легко домогтися ідеально горизонтального положення обв'язки.

Розміри стовпів залежать від матеріалу виготовлення, їх будують з:

Розміри варіюються в діапазоні 38 – 50 см по стороні, як правило, в поперечному перерізі вони представляють квадрат, рідше – прямокутник.

За способом будівництва стовпчасті фундаменти підрозділяються на монолітні та збірні.

Монолітний стовпчастий фундамент

Вибір варіанту визначається властивостями грунтів на майданчику, де будується будинок. При глибокому заляганні грунтових вод ідеальним вибором буде монолітний стовпчастий фундамент з армованого бетону. Як і в стрічковому фундаменті, арматурний каркас в стовпі обов'язковий в будь-яких кліматичних умовах.

Монтаж стовпчастого фундаменту проводиться в кілька етапів:

 • підготовка ями (свердловини);
 • монтаж опалубки;
 • збірка арматурного каркаса;
 • заливка бетону.

У проміжок між стовпом і краєм свердловини (відстань має становити не менше 10 см) засипається дрібний гравій або пісок – таким чином знижуються навантаження на фундамент з боку грунту при замерзанні або інших переміщеннях. Але на грунтах з ризиком горизонтальних рухів (пливунах і інших нестійких грунтах) встановлювати стовпчасті фундаменти не рекомендується – вони мають невисоку стійкість до перекидання і завжди існує ризик порушення стійкості будинку.

Збірний стовпчастий фундамент

Збірні стовпчасті фундаменти являють собою стовпи і бетонні платформи, виготовлені на заводі.

Вони збираються у вигляді конструктора на ділянці і з'єднуються між собою зварюванням арматури і бетонуванням стиків.При всій дешевизні і простоті монтажу, стовпчасті фундаменти досить обмежені в сфері застосування. Вони виправдані на міцних і стійких грунтах для будівель не вище 2 поверхів, без підвалів і цоколів. Але «вузька спеціалізація» не знижує їх привабливості для приватного будівництва.

+ Плюси стовпчастих фундаментів

 1. Економія матеріалів.
 2. Невеликі трудовитрати.

– Мінуси стовпчастих фундаментів

 1. Слабка стійкість в горизонтально рухомих грунтах.
 2. Потреба в облаштуванні цоколя.
 3. Неможливо використовувати для будівель з важкими стінами.

пальові фундаменти

Найпопулярніші фундаменти в промисловому і багатоповерховому житловому будівництві. Часто використовуються і при зведенні невеликих приватних будинків і котеджів за сучасними технологіями. Якщо при будівництві промисловому способом на пальових фундаментах будують будинки з будь-яких матеріалів, то в приватному секторі на палях стоять переважно легкі споруди з СИП-панелей, бруса, колоди.

Різні види пальових фундаментів дозволяють вибрати підходящий для будь-якого типу будови, практично на будь-якому грунті. Дуже зручні палі для будівництва на ділянках складного рельєфу, в тому числі і на нестійких грунтах. Справа в тому, що довжина паль практично не лімітується – вони можуть досягати глибини 50 і більше метрів, що дозволяє гарантовано досягти стійких шарів грунту, на які може спертися будівлю будь-якого розміру і маси.

Сучасні технології будівництва використовують три основних види паль: гвинтові, бурозабівние і буронабивні.

Фундамент на гвинтових палях

Найбільш затребувані в малоповерховому будівництві гвинтові палі – звичайні металеві товстостінні труби з гвинтом в нижній частині. Вони вкручуються в землю як звичайні шурупи, робиться це вручну або за допомогою спеціальних машин. Довжина паль може досягати 10 -12 м при діаметрі 50 – 150 мм.

Після вкручування таких опор, вони зрізаються на заданій висоті і з'єднуються горизонтальними балками – ростверком, який виконує роль фундаменту, на яку укладається обв'язування, настилається підлогу і потім зводяться стіни.

+ Плюси фундаментів на гвинтових палях

 1. Простота і швидкість монтажу,
 2. Можливість використання на будь-яких грунтах,
 3. Низька вартість готового фундаменту.

– Мінуси фундаментів на гвинтових палях

 1. Недовговічність (метал в землі схильний до корозії).
 2. Необхідність загвинчування на велику глибину.
 3. Відсутність можливості обладнання підвалів.

Фундамент на буронабивних палях

Буронабивні палі монтуються за іншою технологією – спочатку буриться свердловина, в якій монтується арматурний каркас. Потім вся конструкція заливається бетоном. Виступаючі над землею оголовки зрізаються на заданій висоті і з'єднуються ростверком. Глибина таких паль може досягати 50 метрів.

+ Плюси фундаментів на буронабивних палях

 1. Можливість будівництва багатоповерхових будівель на будь-якому типі грунту – палі занурюються на необхідну глибину, до щільних шарів, здатних витримати вагу будівлі.
 2. Рівномірний розподіл навантаження на підставу.
 3. Регулювання чинного на одну палю ваги зміною кількості опор.
 4. Зниження обсягу земляних робіт.

– Мінуси фундаментів на буронабивних палях

 1. Складність розрахунків та монтажу.
 2. Необхідність дорогих геологічних вишукувань.
 3. Необхідність використання важкої вантажопідйомної і бурової техніки.

Фундамент на забивних палях

Забивні палі – бетонні вироби у вигляді балок квадратного або круглого перетину великої довжини – 12 і більше метрів. Вони забиваються в землю ударними пристроями або способом віброзанурення. Використовуються переважно в промисловому будівництві – для забивання потрібна складна і дорога техніка.

Розглянувши всі основні види фундаменту для приватного будинку вибір оптимального варіанту спрощується. Для цегляних, блокових і кам'яних будівель оптимальний фундамент стрічковий.Для каркасного будівництва, будинків з бруса і колоди більш підходять плитні або пальові (гвинтові), на міцних грунтах – стовпчасті. Але в кожному окремому випадку вибирається свій варіант, головне, щоб фундамент виконував свою основну функцію – служив надійною опорою для будинку.

Related posts