Види фундаментів для приватного будинку і їх монтаж

Види фундаментів для приватного будинку і їх монтаж

Будівництво будь-якого будинку починається з фундаменту. Неважливо, чи йде мова про промисловому будівництві або про приватний будинок, від надійності, міцності і довговічності фундаменту завжди залежать характеристики всієї конструкції. Види фундаментів для приватного будинку бувають дуже різними, вони розрізняються за типом конструкції, за матеріалом і іншими параметрами. Нижче ми розглянемо не тільки поширені типи фундаментів, але і тонкощі їх будівництва.

Закладка фундаменту є першим і основним етапом будівництва будинку

Види фундаментів для приватного будинку, їх особливості та пристрій

Основна класифікація фундаментів враховує їх конструктивні особливості. Найпопулярнішими є такі типи: стрічковий, стовпчастий, пальовий і плитний. Також можливі різні комбінації.

Стрічковий фундамент

Якщо подивитися на фото стрічкового фундаменту, то стає зрозуміло, звідки він отримав свою назву. Такий тип конструкції вдає із себе вкопані в землю стрічки, які приймають на себе основне навантаження від несучих елементів основної конструкції. Стрічки, в свою чергу, спираються на фундаментні плити. Таким чином, значна частина навантаження від стін розподіляється на велику площу.

Будівництво стрічкового фундаменту

При будівництві стрічкового фундаменту немає необхідності проводити підготовчі роботи для ґрунту, тому він хороший, якщо потрібно побудувати будівлю швидко. З іншого боку, він не розрахований на велике навантаження, тому оптимальним варіантом для використання стрічкового фундаменту є одно- або двоповерхові будинки.

Глибина закладення стрічкового фундаменту багато в чому залежить від матеріалів, з яких він виконаний, а також типу виконання, обраного при будівництві. Розрізняють два основних види стрічкової конструкції:

 1. Збірний фундамент – виконується із залізобетонних блоків. Для складання потрібна спеціалізована техніка, самі ж блоки виробляються на заводі.
 2. Монолітний – виготовляється відразу на будівельному майданчику (без проміжної ланки у вигляді заводу).

Пристрій стрічкового монолітного фундаменту

Плюси і мінуси стрічкових фундаментів, виготовлених з різних матеріалів:

 • залізобетонний стрічковий фундамент – має рівно два плюси: відносно низька вартість матеріалу і здатність витримувати великі навантаження. Якщо вам необхідно побудувати будинок з важкими несучими стінами, фундамент із залізобетону – це ваш вибір. Мінус такого варіанту – довгий час проведення будівельних робіт;
 • бутобетонний – ще один популярний і відносно недорогий тип стрічкових фундаментів. Складається з бетону, який додатково заповнюється валунами, гравієм або цегляним боєм. Також здатний витримувати великі навантаження;

Заливка стрічкового фундаменту для приватного будинку

 • цегляний фундамент – застосовується для будівництва будівель до п'яти поверхів і в тих випадках, коли неможливо використовувати монолітний фундамент. Як видно з назви, складається з глиняної цегли.

Корисна порада! Якщо вам потрібно зробити розрахунки стрічкового фундаменту, калькулятор для цього можна знайти в інтернеті. З його допомогою ви порахуєте витрата матеріалу, визначте глибину будівництва та інші важливі параметри.

Схематичне зображення пристрою стрічкового фундаменту

В цілому в якості позитивних властивостей стрічкового фундаменту можна виділити його простоту в монтажі і можливість використання в якості стін для підвалу. Також даний тип фундаменту характеризується високою несучою здатністю. Мінуси стрічкової конструкції – для її будівництва вам знадобиться спеціалізована техніка, наприклад, підйомний кран, самоскид і бетонозмішувач.

Стовпчастий фундамент

Стовпчастий фундамент – це стовп, занурений в спеціально пробурену свердловину або безпосередньо в грунт. Стовпи зверху з'єднуються балками із залізобетону і розраховані на будинки з відносно невеликою вагою. Такий фундамент стане відмінним варіантом для дерев'яного будинку середніх розмірів або іншої конструкції з легких матеріалів. Хороший він і для дачних будиночків або каркасних будівель.

Пристрій стовпчастого фундаменту

Стовпчасті фундаменти під приватний будинок застосовуються на стійких грунтах, для яких не характерна деформація від перепадів температур. Як і стрічкові, стовпчасті фундаменти можуть бути збірні або монолітні. Крім того, вони можуть виготовлятися з таких матеріалів:

 • цегла – використовується для підтримки будівель і споруд з цегляними стінами висотою до двох поверхів;
 • камінь – для важких будівель;
 • дерево – оптимальний варіант для дерев'яних конструкцій, наприклад, лазень або дачних будиночків;
 • армований бетон – найважчий варіант стовпчастого фундаменту, що використовується в промислових спорудах або будинках з великою вагою, які мають більше двох поверхів.

Будівництво стовпчастого виду фундаменту

Розрахунки стовпчастого фундаменту проводяться виходячи з габаритів споруди та інших параметрів.

До переваг стовпчастого фундаменту можна віднести його відносно низьку вартість, а от негативних сторін більше. Це і невисока міцність, і можливі проблеми з будівництвом підвалу або цокольного поверху. Тому даний тип конструкції найкраще використовувати для невеликих господарських будівель, лазень, сараїв та інших споруд, які не передбачають підвалу і мають не дуже великою вагою.

Підстава стовпа заглиблюється на 0,5-1 м нижче за рівень промерзання грунту

плитний фундамент

Даний тип фундаменту – це залізобетонна плита, яка укладається на певну глибину. Її товщина може варіюватися від 30 до 100 см, а для підвищення міцності використовується арматура. В якості підготовки під плиту заливається шар бетону або засипається пісок.

Плюси і мінуси плитного фундаменту можна розписати в кількох фразах. Він хороший тим, що навантаження рівномірно розподіляється по всій площі плити, тому плитний фундамент добре переносить і вертикальні, і горизонтальні деформації. Найчастіше він використовується на слабких типах ґрунту, наприклад, пливунах, пісках і ін. Мінус такого фундаменту полягає в тому, що він виконується тільки в монолітному вигляді.

Будівництво плитного фундаменту під заміський будинок

Корисна порада! При необхідності зведення великого по площі плиткового фундаменту застосовуються так звані деформаційні шви. Це означає, що одна велика плита розрізається на декілька шматків меншого розміру. Такий прийом дозволяє уникнути виникнення тріщин і зменшення несучої здатності фундаменту.

Ще один мінус плитного фундаменту – це великі витрати на монтаж і на самі матеріали. Але, якщо ви бажаєте, щоб ваш будинок простояв максимально довго без деформацій навіть на самому нестійкому ґрунті, такий варіант буде ідеальним.

Схема пристрою плитного фундаменту

фундамент палі

Такий вид фундаменту для приватного будинку, як фундамент, представляє з себе одну або ряд паль, які об'єднуються зверху спеціальної плитою. Плита може бути виготовлена ​​з бетону або додатково армована залізною арматурою. Цей варіант часто використовується тоді, коли потрібно звести споруду на дуже слабкому грунті, під яким знаходиться сильніший.

Споруди на палях будуються на пісках, пливунах, пухких грунтах. Даний тип конструкції дозволяє передати значне навантаження на слабкий грунт, а також допомагає фундаменту витримати вагу великого будинку.

Фундамент палі дозволяє звести будинок на поганому грунті

Пальові фундаменти під приватний будинок можуть бути виготовлені з різних матеріалів:

 • дерев'яні палі – використовуються для невеликих дерев'яних будівель. Виготовляються в основному з обробленої за спеціальною технологією сосни;
 • армований бетон – хороший варіант фундаменту для будинків і споруд зі стінами з залізобетону, що мають велику вагу;
 • метал – застосовується тоді, коли з якихось причин неможливо використовувати конструкції із залізобетону;
 • комбіновані палі з металу і бетону – використовуються в екстремальних умовах або на дуже складних грунтах, наприклад, на болотистих ґрунтах.

Комбіновані палі з металу і бетону використовуються при будівництві на складних грунтах

Крім того, палі розрізняються за типом виготовлення:

 • вдавлювані – заглиблюються в грунт за допомогою спеціальних гідравлічних насосів;
 • набивні – спочатку пробуріваются свердловина, а потім в неї подається бетон, що дозволяє отримати палю. В даному випадку можуть використовуватися різні марки бетону для фундаменту приватного будинку;
 • забивні – забиваються в грунт за допомогою спеціалізованих гідравлічних молотків. Такий тип конструкції можна використовувати тільки тоді, коли поблизу немає інших будівель, так як ударна хвиля при забиванні палі може пошкодити сусіднє спорудження;

3D-проект приватного будинку зі пальових фундаментом

 • гвинтові палі – ціна свайно-гвинтового фундаменту вище, ніж попередніх варіантів, зате він може бути використаний на будь-якому ґрунті незалежно від його щільності і інших характеристик. Такий тип палі угвинчується в грунт, як шуруп. Незважаючи на те що є і мінуси, плюси свайно-гвинтових фундаментів дозволяють широко застосовувати їх для зведення мостів, веж, ліній електропередач та інших спеціалізованих конструкцій.

Корисна порада! Палі набивного або вдавлюють типу найкраще використовувати тоді, коли поруч є старі або старі будинки, що дозволить зберегти їх в цілості.

Мінус будь-якого пальового фундаменту – це дорожнеча його зведення. Для монтажу і транспортування палі потрібне залучення спеціалізованої техніки, що значно підвищує вартість будівельних робіт. А безсумнівним плюсом є те, що звести такий фундамент можна на обмеженій території і при невеликому обсязі земляних робіт.

Різні варіанти пальового фундаменту під будинок

Як правильно вибрати вид фундаменту для приватного будинку

Існує ряд загальних рекомендацій, які можна застосувати для пристрою будь-якого типу фундаменту. До загальних факторів відносять такі:

 1. Наявність під майбутній конструкцією грунтових вод.
 2. Загальний стан грунту на ділянці забудови.
 3. Величина навантаження від несучої конструкції.
 4. Глибина, на яку максимально промерзає грунт.
 5. Наявність або відсутність підвалу.
 6. Передбачуваний термін служби споруди.
 7. Які використовуються матеріали при будівництві.
 8. Чи є на ділянці будь-які підземні комунікації.

Види фундаментів для приватного будинку

Всі ці моменти мають надзвичайно велике значення при виборі оптимального варіанту виду фундаменту для приватного будинку, тому їм слід приділити підвищену увагу. Нижче ми розглянемо кожен з факторів більш детально.

Стаття по темі:

Як звести фундамент палі своїми руками: покрокова інструкція, відео. Різновиди пальового фундаменту: свайно-ростверкових, свайно-гвинтовий, свайно-стрічковий.

Оцінка ґрунту на наявність ґрунтових вод і глибину промерзання

Якісна і повна оцінка грунту може бути виконана тільки шляхом повноцінного геологічного дослідження. Добре, якщо результати подібних досліджень є у організації, яка володіє земельною ділянкою. В іншому випадку грунт необхідно досліджувати самостійно.

Для цього на ділянці забудови копається шурф або буриться свердловина, потім змиритися висота насипного шару, який неможливо використовувати в якості підстави для будівлі. З початком будівництва цей шар прибирають, залишаючи тільки несе грунт.

Проведення дослідження грунту фахівцем

При будівництві фундаменту під приватний будинок варто враховувати, що в холодну пору року практично будь-який тип ґрунту спучується. Якщо цієї проблеми ніяк не уникнути, необхідно зробити так, щоб підйом фундаменту взимку відбувався рівномірно по всій площі будівлі. Сухий грунт піднімається менше вологого, а піщаний – глинистого.

При роботі зі складними грунтами, грунтами, що містять глинисті вкраплення, часто використовується подушка з піску середньої крупності або гравію.

Деформація фундаменту при обдиманні грунту

Виміряти середню і максимальну глибину промерзання грунту може бути досить складно, так як вона має широкий діапазон. Багато в чому це залежить від щільності ґрунту: чим він щільніше, тим сильніше промерзання. Логічно, що також добре промерзає насичений вологою грунт. Це означає, що якщо на ділянці будівництва є грунтові води, фундамент потрібно закладати глибше або робити ширше.

Корисна порада! Глинисті грунти є дуже складними для будівництва фундаменту, так як спучуються нерівномірно. Для того щоб уникнути деформування фундаменту, зведеного на грунті з глинистими вкрапленнями, потрібно створити протівопучіністую подушку, тобто повністю замінити складний грунт на пісок.

Піщано-щебенева подушка є дренажним і амортизаційним елементом фундаменту

Якщо ви створюєте фундамент для каркасного будинку своїми руками, але у вас не вистачає фінансових ресурсів на повноцінне геологічне дослідження, можна скористатися старим перевіреним методом. Він полягає в спостереженні за асфальтовою дорогою, яка веде до ділянки забудови. Якщо на початку весни асфальт йде тріщинами, це означає, що грунт на ділянці неоднорідний.

Провали в асфальті свідчать про наявність підземних водних потоків або місць, які сильно стискаються при низькій температурі. Також можна провести опитування серед найближчих сусідів, які можуть розповісти про можливо наявні проблеми з фундаментами своїх будинків.

Схема конструкції свайно-ростверкових фундаменту

Типи грунтів і їх особливості

Характер грунту під будівлею – це найважливіший фактор, що впливає на те, які види фундаменту для приватного будинку краще використовувати. Всього виділяють чотири основні типи грунту:

 • піщаний – володіє відносно невисоким показником сдимистості і є одним з найкращих варіантів для зведення фундаменту. На піщаному грунті легко можна побудувати фундамент для будинку з газобетону, піноблоку, цегли, дерева та інших матеріалів. Пісок хороший тим, що він відмінно трамбується і ущільнюється, добре пропускає воду, завдяки чому фундамент не замокает;
 • уламковий або скельний грунт – камінь не промерзає і не спучується, та й взагалі слабо змінює свої властивості при різних погодних умовах, тому є ідеальним варіантом для будівництва фундаменту. Мінус тут випливає з плюса – в даному грунті фундамент досить складно зводити;

Приклад побудови геологічного розрізу по лінії свердловин

 • глинистий – один з найскладніших для влаштування фундаменту, так як має великий пучинистом. Сухий глинистий грунт – це непогана підстава, якщо під ним немає підземних вод. В іншому випадку вам доведеться або влаштовувати протівопучіністую подушку, або переносити будівництво на іншу ділянку, або використовувати пальові фундаменти, плюси і мінуси яких були розглянуті вище;
 • пилові грунти або дрібнозернисті піски – рідко використовуються для зведення фундаменту, так як ставляться до пливкого, дуже сильно спучуються взимку і промерзають на велику глибину.

При виборі типу фундаменту необхідно враховувати несучу здатність грунту

Як розрахувати глибину закладення фундаменту

Глибина фундаменту безпосередньо залежить від типу грунту на будівельній ділянці. Якщо він має високий показник сдимистості, глибина укладання повинна бути не менше, ніж розрахункова глибина промерзання. Коли грунт умовно непучиністих, глибина укладання може бути від 0,5 метра до одного метра, в залежності від глибини промерзання. На непучиністих грунтах (наприклад, скельному типі або великому піску) глибина закладення фундаменту повинна бути не менше півметра.

Варіанти пристрою стовпчастого фундаменту: 1 – збірний залізобетонний опорний стовп зі стрижневим опорним каркасом; 2 – ущільнений однорідний грунт; 3 – опорна плита з монолітного залізобетону; 4 – залізобетонний стовп з сердечником з металевої труби; 5 – збірний опорний стовп з металевої труби; Р. У. П. Г. – розрахунковий рівень промерзання грунту

При будь-якій глибині укладання фундаменту необхідним для успішного будівництва умовою є відведення атмосферних і поверхневих вод для захисту фундаменту від зволоження.

Важливі фактори для вибору фундаменту

Вибір виду фундаменту для приватного будинку залежить від наступних факторів:

 • інженерно-геологічна ситуація на ділянці. Для її дослідження найкраще найняти команду професійних геологів, які візьмуть пробу грунту і складуть детальний звіт на підставі результатів досліджень. Звіт повинен включати в себе товщину різних шарів грунту, глибину залягання ґрунтових вод, пучинистість грунту. Дослідження покаже, який фундамент краще для будинків з газобетону або будь-якого іншого матеріалу на даній ділянці;
 • збір навантажень – тобто сума ваги всіх конструкцій майбутньої споруди. Цей параметр має найбільше значення при виборі площі фундаменту, а також матеріалу для його споруди. Розрахунком параметра повинен займатися досвідчений інженер-проектувальник, який підбере найкращий матеріал і тип фундаменту. Наприклад, з огляду на плюси і мінуси свайно-ростверкових фундаменту, можна використовувати його для щодо важких конструкцій;

Фундаменти з різних будівельних матеріалів: а – бутовий; б – бутобетонний; в – цегельний з бутобетону; г – цегельний; д – цегляний з бутом; е – бутовий на піщаній подушці

 • глибина укладання фундаменту – до цього параметру завжди слід додавати необхідність влаштування гідроізоляції і дренажу для фундаменту. Це обов'язково, якщо поруч з будинком знаходиться річка або озеро, а також при наявності підвищеного рівня грунтових вод;

Корисна порада! Дренаж і гідроізоляцію найефективніше використовувати в комплексі. Тобто одночасно відводити воду нижче позначки нижньої частини фундаменту і захищати його основу за допомогою спеціальних гідроізоляційних матеріалів.

 • облік навантаження від знаходяться поруч споруд – якщо поруч знаходяться важкі конструкції, то грунт вже деформований, тому при зведенні свого будинку поруч з іншими навантаження на грунт потрібно підсумовувати;
 • ймовірність аварії – сюди відноситься можливість прориву водних комунікацій, який може суттєво змінити структуру грунту і стати причиною просідання фундаменту.

Приклад конструкції утепленій шведської плити

Вибір неякісного матеріалу або недбале виконання робіт – фактор, який може зіграти злий жарт навіть в тому випадку, якщо ви максимально уважно поставилися до всіх зазначених вище моментів. Тому в якості виконавців для робіт з укладання фундаменту краще всього вибирати фахівців з хорошими рекомендаціями або перевірені будівельні компанії.

Також дуже важливо точно дотримуватися матеріалів і технологій, які вказані інженером-проектувальником в проекті.

Процес будівництва стрічкового фундаменту

Чого краще не робити під час будівництва фундаменту під приватний будинок

Існує ряд моментів, від яких слід утриматися, якщо ви хочете, щоб ваш фундамент став надійним і довговічним підставою для побудови:

 • фундаменти під будинок з піноблоку не варто робити з паль. Вони розраховані на великі навантаження, а це значить, що ви тільки даремно витратите кошти;
 • стрічкові та стовпчасті фундаменти не варто використовувати на мулистих грунтах або грунтах з високим показником сдимистості – тут краще підійдуть палі;

Основні причини руйнування фундаментів (сили: а – тяжкості, б – опору грунту, в – морозного обдимання): 1 – просідання грунту; 2 – виштовхування фундаменту; 3 – морозне здимання; 4 – перекидання опори

 • не економте на підготовчих роботах і зведенні фундаменту, так як це – найважливіші етапи будь-якого будівництва. Якщо ви не знайомі з технологією пристрою стрічкового фундаменту своїми руками, покрокові інструкції, фото з інтернету допоможуть вам в цьому. При відсутності достатнього досвіду і техніки краще замовити послуги інженера-проектувальника та будівельної бригади;
 • вибір пальового фундаменту не завжди виправданий. Даний тип досить дорогий, а при наявності хорошого грунту цілком можна обійтися відносно дешевим і простим стрічковим фундаментом.

Армування необхідно для посилення конструкції і збільшення терміну експлуатації будинку

Утеплення і гідроізоляція фундаменту

Зведення фундаменту – це не кінцевий етап робіт. Після того як він вистоявся приблизно місяць, варто подбати про організацію його гідроізоляції і утеплення.

Гідроізоляція фундаменту може бути проведена різними способами. Найпопулярніший і простий з них – це використання спеціальної плівки, яка не пропускає вологу ззовні, але і не перешкоджає відведенню конденсату. Також варто подбати про те, щоб фундамент вашого будинку не допустити потрапляння вологи з навколишнього середовища (дощової води, талих вод). Для цього влаштовується система водовідведення, а при необхідності проводяться дренажні роботи.

Нанесення клею на плити пінополістиролу, що є ефективним утеплювачем

Утеплити фундамент можна, зробивши незнімну опалубку для фундаменту, на яку монтуються шари мінеральної вати, пінопласту або керамзиту. Вибір матеріалу для створення теплоізоляційного шару залежить від природних умов, матеріалу фундаменту і багатьох інших факторів.

Корисна порада! Внутрішня і зовнішня обробка – це куди більш складний етап, ніж саме будівництво фундаменту, тому йому потрібно приділити якомога більше уваги. Крім того, такі роботи займають велику кількість часу. Це теж слід враховувати при розрахунку загальних термінів виконання проекту.

Захист фундаменту від грунтових вод є важливим завданням при будівництві приватного будинку

Для розрахунку кількості матеріалів, необхідних для будівництва фундаменту, найкраще використовувати різні варіанти онлайн-калькуляторів. Так, калькулятор розрахунку бетону на фундамент допоможе вам не помилитися з кількістю будівельного матеріалу, а значить – заощадити свої гроші. Калькулятори можуть використовуватися також для розрахунку плитного, стрічкового, ростверкових фундаменту, опалубки, облицювальної плитки.

Пам'ятайте, що фундамент – це найважливіша частина будь-якої будівлі. Якщо при його проектуванні або будівництві ви вирішите заощадити, це може негативно відбитися на будинку в недалекому майбутньому. Тому не варто шкодувати гроші або час – тоді ваш будинок простоїть максимально довго незалежно від умов навколишнього середовища.

Related posts