Сходи в льох – кілька варіантів для самостійного будівництва

Contents
 1. Сходи в льох: вибір конструкції і процес виготовлення своїми руками
 2. Критерії вибору конструкції сходи в льох або підвал
 3. Матеріали для виготовлення сходів в льох
 4. Ціни на дерев'яні сходи
 5. Різноманітність конструкцій сходів для льоху
 6. приставні сходи
 7. Ціни на металеві сходи
 8. маршові сходи
 9. Гвинтові сходи
 10. Основні розрахунки для виготовлення сходів в льох
 11. Ціни на ступені для сходів
 12. Калькулятор взаємо залежності кута крутизни драбини і її горизонтальної проекції
 13. Калькулятор розрахунку довжини сходового маршу
 14. Калькулятор розрахунку висоти і ширини ступенів
 15. Ціни на популярні моделі бензопили
 16. Виготовлення сходів в льох своїми руками
 17. металеві сходи
 18. Ціни на популярні моделі шуруповертів
 19. Дерев'яні сходи в льох
 20. Оригінальний варіант дерев'яних сходів-шахти
 21. Відео: Супер-компактна і безпечна дерев'яні сходи в льох
 22. «Класичний» варіант – дерев'яна маршова сходи
 23. Відео: Проста, але надійна дерев'яна драбина в гаражний льох
 24. Бетонні сходи

Сходи в льох: вибір конструкції і процес виготовлення своїми руками

Господарі практично кожного приватного будинку при будь-якої наявної можливості намагаються обзавестися погребом або облаштованим підвалом для зберігання домашніх заготовок, овочів і фруктів. Ну а для того щоб туди потрапити, природно, необхідна сходи. Тому будь-який домовласник, займаючись будівництвом і обладнанням цього корисного приміщення, відразу ж замислюється про зручний і надійному спуску в нього.

Сходи в льох

Сходи в льох може бути споруджена з різних матеріалів, і досить сильно відрізнятися своєю конструкцією. Конкретна модель вибирається залежно від наявних умов установки і від ряду інших важливих критеріїв. Давайте розглянемо питання будівництва таких сходів більш докладно.

Критерії вибору конструкції сходи в льох або підвал

Вибираючи конструкцію сходів для повідомлення з погребом, необхідно враховувати деякі нюанси, які безпосередньо впливають на комфортність і безпеку її використання.

 • Береться до уваги площа приміщення льоху, а точніше, та її частина яка може бути виділена під установку сходів. Від цього параметра залежить кут ухилу сходового маршу, загальна його довжина, можливі розміри ступенів.
 • Має дуже велике значення якість внутрішнього облаштування підвалу або льоху. І в першу чергу те, наскільки цей підземне приміщення просушено і захищене від вологи, яка є деструктивним фактором практично для будь-якого матеріалу. Тим не менш, деякі з матеріалів стійкіше витримують її вплив, інші ж руйнуються буквально за кілька місяців. Тому рекомендується провести ретельну гідроізоляцію всіх поверхонь льоху, а також облаштувати в ньому ефективну систему вентиляції.
 • Завжди одним з найважливіших визначальних чинників стає надійність самої конструкції, максимальну зручність і безпеку її експлуатації. Відразу повинні плануватися до установки передбачені для цієї мети пристосування, наприклад, перила, поручні, огорожі або інші деталі, за які можна вхопитися. Ніколи не можна забувати про те, що дуже часто по сходах в льох доведеться підніматися і спускатися, тримаючи в руках досить масивний вантаж у вигляді банок, сумок, коробок. Для цього-то льох і призначений.
 • Ну і, звичайно ж, одним з критеріїв вибору моделі стають фінансові можливості власника будинку. Деякі конструкції – дуже складні, і можуть обійтися в дуже навіть пристойну суму, особливо якщо немає можливості змонтувати їх власними силами.

Матеріали для виготовлення сходів в льох

Від того, який матеріал буде обраний для виготовлення сходів, багато в чому залежить тривалість її експлуатації. Природно, він повинен володіти стійкістю до вологому середовищі – така специфіка льоху. Правда, слід пам'ятати і про те, що сьогодні в спеціалізованих магазинах можна знайти спеціальні просочення, грунтовки або фарби, які призначені саме для захисту різних матеріалів від вологи.

Отже, пройдемося по популярним матеріалами для підвальній сходи.

Цегляні сходи вимагають чималої площі повала або льоху, потребують добре відсипатися і утрамбованном підставі. Застосовуються на практиці досить рідко.

 • Цегляна сходи. Цегла для будівництва сходів використовується досить-таки рідко, і тільки в тому випадку, коли приміщення льоху має досить велику площу, а підстава, тобто сам спуск, можна, наприклад, відсипати грунтом. Кладка цегли та армування поверхонь ступенів проводиться бетонним розчином. Іноді кут ступені додатково зміцнюється металевим куточком.

Сходи, побудована з цегли, прослужить тривалий термін і стане цілком комфортним спуском в льох і підйомом з нього.Деякі власники будинків, які побудували підвальну сходи з цегли, використовують краю її ступенів для зберігання домашніх заготовок, як імпровізовані полиць .. Крім цього, під сходами можна облаштувати ніші, які також використовуються для зберігання різних продуктів.

Однак, подібна споруда абсолютно не підійде для маленького льоху. Ну а якщо вона вибирається для великого приміщення, то треба бути готовим до вельми масштабно роботі і чималих фінансових витрат.

 • Бетонна конструкція.Бетон цілком можна віднести до матеріалів, стійким до впливу вологи, і сходи, побудована з нього, прослужить довго. Однак, така конструкція, так само, як і сходи з цегли, не може бути встановлена ​​в маленькому підвалі, який розташований під будинком. А ось для окремо стоїть льоху вона часто стає відмінним рішенням.

Бетонні сходи – непоганий варіант для великого льоху, але процес її створення потребує багато часу і сил

Але, збираючись до зведення таких сходів, необхідно заздалегідь знати, що це досить трудомісткий і тривалий процес. Будуть потрібні чималі фізичні зусилля. – бетонний розчин важкий сам по собі, а крім того, доведеться чимало повозитися ще і з армуванням конструкції перед заливкою.

 • Дерев'яні сходи. Деревину можна назвати найпопулярнішим матеріалом для виготовлення різних сходів, в тому числі і провідних в підвал або льох. Однак, для виробів, які будуть перебувати в приміщенні з можливо високим фоном вологості, необхідно вибирати певний вид деревини, що володіє високою стійкістю до подібного впливу. Наприклад, для цієї мети добре підійде модрина, яка має високу щільність, завдяки чому не пропускає вологу всередину структури, і зовсім не схильна до гниття. Тому вироби з неї прослужать дуже тривалий термін.

Для дерев'яних сходів в льох особливе значення має якість використовуваного матеріалу і правильність його попередньої обробки

Але все одно, яка б порода деревини не використовувалася, матеріал необхідно обробити розчином антисептика, добре просушити, а потім, після складання конструкції, пофарбувати олійною фарбою. Інший варіант обробки – це використання для просочення деревини знайомої всім оліфи, яка є основою для масляної фарби, а також хорошим натуральним антисептиком для деревини.

Ціни на дерев'яні сходи

Дерев'яні сходи можуть мати різну конструкцію, тому цей матеріал підійде для побудови спуску в будь-який по площі льох. У зв'язку з цим дерево найчастіше і використовується для побудови сходів. Крім того, воно ж, після відповідної обробки, піде для монтажу стелажів для заготовок, що встановлюються у вологих приміщеннях підвалів і погребів.

 • Металеві сходи.Спуск в льох, виготовлений з металевих деталей, можна назвати другим за популярністю варіантом. Такі сходи виготовляють із сталевих куточків, швелера, профільованої або звичайною труби, арматурних прутів, а також з листового металу товщиною в 4 ÷ 5 мм. Зручність таких сходів в тому, що їх можна «підігнати» під льох будь-якої площі.

Якщо є стійкі навички зварювальних робіт і не лякає висока ціна на матеріал, то цілком можна виготовити металеву драбину, яка підійде для будь-якого з площі льоху

Однак, якщо займатися виготовленням металевих сходів самостійно, то необхідно мати досить непогані навички виконання зварювальних операцій. Вартість матеріалу для таких сходів досить висока – металопрокат дешевих за теперішніх часів не назвеш. Ну а якщо ж для її виготовлення буде запрошений ще й професійний зварювальник, то за його роботу теж доведеться заплатити чимало.

Метал, безумовно, дуже довговічний матеріал.Але якщо не передбачити для нього надійного захисту, то часом корозія починає свою негативну роботу, перетворюючи його в труху. Тому, виготовивши сходи або каркас для неї з металу, необхідно відразу ж покрити його спеціальною фарбою, яка зможе захистити поверхню, а значить і всю структуру матеріалу від впливу корозії.

Комбінований варіант сходів: в конструкції використані метал для заснування (косоуров) і дошки для ступенів.

 • Комбінований варіант сходів. Найчастіше зустрічаються сходи, при виготовленні яких використовується кілька матеріалів. Цей варіант варто на другому місці за популярністю після деревини, так як він самий довговічний в експлуатації і зручний у виготовленні. Наприклад, поширеною є конструкція, в якій несучий каркас виготовляється з металу, а сходинки нарізаються з товстої дошки. Зручність таких сходів полягає в тому, що при виході з ладу одного із ступенів, її легко можна замінити на нову, відкрутивши або навіть зрізавши її з каркаса.

До комбінованих виробів можна віднести і бетонні сходи з настилом на її ступені дерев'яної дошки.

Різноманітність конструкцій сходів для льоху

Конструкцію сходів до льоху в основному визначає відведена для неї площа. Тому далі будуть розглянуті кілька варіантів, традиційних і не зовсім, облаштованих спусків.

приставні сходи

Приставні сходи – це досить поширений варіант для облаштування переходу в льох. Однак, не варто думати, що приставні сходи – це всього лише дві вертикальні стійки, де-не-як скріплені горизонтальними перекладинами. Насправді, приставні конструкція цілком може бути цілком надійною, довговічною і досить зручною в користуванні. Для виготовлення таких сходів використовуються деревина і метал, як «одноосібно» так і в комплексі.

 • Особливо добре підходить приставні сходи для невеликого за розмірами льоху. На ілюстрації показана досить потужна дерев'яні сходи, жорстко закріплена у верхній і нижній частині. Вертикальні стійки виготовлені з дошки товщиною в 40 мм, в яку врізані щаблі товщиною в 30 ÷ 40 мм, що мають зручну для підйому і спуску конфігурацію.

Приставні сходи, повністю виконана з якісної товстої дошки. Зверніть увагу на конфігурацію ступенів, а також на те, на якому «п'ятачку» ці сходи вписалася.

Для того щоб було зручно триматися, спускаючись в льох або піднімаючись з нього наверх, сходи закріплена на певній відстані від стіни, уздовж якої вона встановлена.

В даному випадку облаштований зовсім невеликий по периметру льох. Стелажі розташовані по стінах буквально на відстані витягнутої руки, тобто, перебуваючи на сходах, можна дістати банку з будь-полки.

Та ж сходи, дещо в іншому ракурсі – наочно видно, наскільки вона хороша для невеликого льоху.

На даній ілюстрації добре видно не тільки сама сходи, а й облаштування всього льоху. У верхній його частині розташовані стелажі для банок з заготовками, а на підлозі, під стелажами і сходами, можна облаштувати короба для овочів, або ж там можна розмістити мішки з ними.

 • Ще один варіант приставних конструкції, в якій в якості підставки під ступені використовуються дві тятиви. Однак, вона також є приставний, так як не має інших опор, крім підлоги льоху і його стелі.

Нескладна у виконанні дерев'яні сходи для льоху

Такі сходи також добре підійде для невеликого приміщення льоху. Однак, для того щоб взяти щось з нижніх полиць, доведеться повністю спускатися на підвальний підлогу. Так як дана конструкція встановлюється з певним ухилом, на ній цілком можливо закріпити зручний поручень.

Ціни на металеві сходи

Конструкція приставних сходів, звареної з арматурних прутів

Причому, гладкий прут використовувати для цієї мети не рекомендується, так як він цілком може прослизати під ногами. А це досить небезпечно, особливо тоді, коли в руках знаходяться банки з заготовками.

Якщо для виготовлення дерев'яної моделі сходи можуть бути використані інструменти, які є практично у кожного господаря приватного будинку, то для того, щоб зробити металеву конструкцію, необхідно мати зварювальний апарат. Ну і, звичайно, вміти з ним працювати.

маршові сходи

Безумовно, найзручнішою конструкцією є маршовий варіант сходів. Але, на жаль, вона доступна для облаштування тільки в досить великих льохах і підвалах. Для дійсно великих підвалів зазвичай встановлюється один сходовий марш. Для приміщень поменше можуть виконуватися два, розміщені під прямим кутом і з'єднані між собою забіжними ступенями.

Забіжні щаблі, що з'єднують два перпендикулярних або протилежно спрямованих прольоту маршових сходів

Маршові сходи може бути зведена повністю з дерева, цегли, бетону або з декількох матеріалів. Щоб виготовити сходи з бетону, для неї буде потрібно надійне армування, досить складна опалубка. Практикується також зовнішнє зміцнення конструкції металевим куточком.

Металевий каркас – ділянку переходу від забежних ступенів до маршевому прольоту

Іншим варіантом маршового спуску може стати металевий каркас, із закріпленими на ньому дерев'яними сходами. Такі сходи, завдяки своїй конструкції, буде добре провітрюватися, що значно подовжить термін її експлуатації.

Відмінними позитивними особливостями будь-маршових сходів є можливість організації пологого ухилу, комфортна ширина ступенів, а також їх розташування, оптимальне для постановки ноги. Для зручності експлуатації маршових сходів, вибудуваної уздовж стіни, рекомендовано захистити її іншу сторону перилами. Якщо ж маршова сходи не примикає до стіни, то її необхідно, з метою безпеки, захистити поручнями з двох сторін.

Гвинтові сходи

У деяких випадках для спуску в підвал шикуються гвинтові конструкції сходів. Зазвичай їх встановлюють у тих випадках, коли немає можливості облаштувати інший варіант конструкції, просто з-за катастрофічного «дефіциту» вільного місця.

При вираженій недостатності місця в погребі чи підвалі іноді вдаються до облаштування гвинтових сходів

Найчастіше гвинтові сходи встановлюється приблизно по центру льоху, а стелажі і полиці для банок або іншої тари із заготовками розташовуються по стінах, навколо неї. Таке планування дуже зручна, так як, не сходячи зі сходів, можна взяти з полиць все необхідне. Під самим нижнім поворотом гвинтової конструкції можна встановити короб для зберігання коренеплодів, проте, для того, щоб зайти за стійку, на якій закріплені ступені, необхідно залишити місце для проходу.

Принцип пристрою гвинтових сходів

Гвинтові сходи являє собою конструкцію, що складається з центральної опорної стійки і ступенів, які можуть бути закріплені на ній різними способами, в залежності від матеріалу виготовлення. Наприклад, в металевій конструкції стійку роблять із сталевої труби, на яку привариваются каркасні елементи конструкцій. Потім, вони можуть бути накриті дошкою, металевим листом, вирізаним по формі, або ж арматурними прутами.

Дерев'яний варіант гвинтової конструкції складається з дерев'яної стійки необхідного діаметра і врізаними в неї дерев'яними сходами. Як одна, так і інша сходи повинна бути огороджена перилами, які не тільки зроблять її більш безпечною, але і стануть власниками вільної, широкої сторони ступенів.

До позитивних якостей гвинтової конструкції можна віднести оптимальне використання простору приміщення в певних умовах.Ну а найбільшим «мінусом» подібної сходи є незручний спуск і підйом по ній, особливо з певним вантажем в руках. Так, щоб підняти кілька банок, які стоять на нижніх полицях льоху, доведеться кілька разів спускатися і підніматися, то ж саме доведеться виконати при спуску продуктів в льох. При цьому об'ємний предмет опустити або підняти по гвинтових сходах не вийде. Погодьтеся, не дуже зручно для льоху, так як в нього весь час доводиться щось опускати, а потім, з часом, піднімати нагору.

Основні розрахунки для виготовлення сходів в льох

Від точності проведення розрахунків конструкції і від дотримання правил, яким вона повинна відповідати, залежить безпека і тривалість експлуатації сходів. У зв'язку з цим, при її проектуванні і виготовленні необхідно враховувати і дотримуватися деякі моменти:

 • Прольоти сходів не повинні відрізнятися своєю шириною, на всьому протязі. Стандартна ширина сходової конструкції для льоху звичайно становить 700 ÷ 900 мм. Безумовно, якщо дозволяє площа, цей параметр може бути збільшений, але в межах розумного.
 • Якщо сходи мають кілька маршів, то між ними повинна бути розташована ділянка завдовжки в 1400 ÷ 1500 мм.
 • Якщо марші сходів змінюють напрямок, то вони можуть бути з'єднані між собою забіжними ступенями. Однак, ширина таких конструкцій не повинна перевищувати 1000 мм.

Ціни на ступені для сходів

На схемі нижче представлена ​​своєрідна «градація» сходів по крутизні:

Сходи різної крутизни зазвичай мають конкретне призначення

Кольором виділено ступінь комфортності переміщення по таких сходах. Темно-зелений – оптимальний варіант, зелений – комфортне переміщення. До 45 градусів – цілком прийнятне для житлових приміщень. А ось вище (жовтий сектор) – по таких сходах вже особливо не «побігаєш», тобто підйом і спуск по ній вже вимагають обережності. Нижній сині сектор – не розглядаємо, тому що для льоху такі спуски нереальні.

Зрозуміло, що в умовах тісної льоху або підвалу домогтися оптимального кута нахилу – завдання навряд чи здійсненне. Напевно, зайве пояснювати те, що чим менше ухил сходів, тим більшу площу вона займає. Це теж необхідно враховувати, роблячи її проект.

Простежити взаємозв'язок крутизни спуску і необхідного місця під установку сходів допоможе розміщений нижче калькулятор. Він дозволяє підійти до проблеми двояко. Наприклад, є бажання мати сходи з обраним комфортним кутом крутизни – скільки ж для цього буде потрібно місця. Або, навпаки – виходячи з наявності вільної площі визначити, який кут буде поставлено сходовому марші – це буде потрібно, до речі, і для подальших розрахунків.

Калькулятор взаємо залежності кута крутизни драбини і її горизонтальної проекції

Щоб розрахувати довжину сходового прольоту (а знати її необхідно, наприклад, для виготовлення косоуров), можна вдатися до всіх відомої Теоремі Піфагора. Висота льоху (підвалу) з товщиною перекриття над ним – відомі. Величина горизонтальної проекції сходів проміряти або розрахована (див. Калькулятор вище). Тобто катети є – залишилося обчислити гіпотенузу.

Можете скористатися розташованим нижче калькулятором:

Калькулятор розрахунку довжини сходового маршу

 • Тепер переходимо до параметрів ступенів.

Основні деталі сходинок і їх базові параметри.

– Висота всіх щаблів протягом сходи повинна бути однаковою.

– Товщина дерев'яних ступенів не може бути менше 20 мм, а й це – крайнє значення. Краще орієнтуватися на дошку в 30 ÷ 40 мм.

– Висота підйому щаблі й її ширина (см. Схему вище) повинні бути максимально комфортними і безпечними для переміщення людини.

Як визначитися з цими параметрами?

А – Можна скористатися готовими таблицями, в яких наведені оптимальні з точки зору комфортності та безпеки переміщення значення висоти підйому і ширини ступенів. Цих таблиць – чимало опубліковано на просторах інтернету. Приклад однієї з них – показаний нижче.

Таблиця рекомендованих розмірів сходинок

Однак, зверніть увагу – зазвичай такі таблиці обмежуються «зеленою зоною», тобто оптимальними для житлових приміщень кутами нахилу сходів. Для льоху або підвалу буває не завжди прийнятно,

Б – існує так звана «формула безпеки», яка допомагає визначити співвідношення висоти і ширини щабля, виходячи з середньої довжини кроку людини. Виглядає вона так:

2h + d = L

h – висота ступеня;

d – ширина щаблі;

L – середня довжина кроку людини. Зазвичай вона приймається в межах від 600 до 640 мм, тобто з розрахунком на людину середнього зросту.

Таким чином, можна підібрати один параметр ступенів під інший. Наприклад, їх ширину в залежності від планованої висоти, або навпаки. Вважається, що такі розміри забезпечують найбільш комфортне переміщення, тобто людина не збивається зі звичного свого кроку.

Формула, звичайно, непогана сама по собі, але абсолютно очевидно, що вона ніяк не враховує крутизну сходового маршу. А адже з ростом ухилу зручніше збільшити висоту підйому (до певних меж, звичайно), з відповідним зменшенням ширини проступи.

В – є більш універсальний підхід, який враховує і ергономіку руху людини, і крутизну сходового маршу. Крім того, розрахунок можна зробити і під довжину власного кроку – скажімо, людина високого зросту цілком може спроектувати сходи в льох «під себе».

Вирішити це завдання можна графічно або з використанням тригонометричних формул трикутника.

 1. Для графічного визначення параметрів ступенів слід викреслити в зручному обраному масштабі приблизно таку схему (на аркуші паперу або в будь-якому графічному редакторі):

Принцип графічного розрахунку оптимальних значень висоти і ширини щабля

По осі «Х» відкладаються рівні відрізки, рівні довжині кроку людини – L.

По осі «У» – висота підйому ноги. З точки зору анатомічної будови і ергономіки руху людини, комфортним для нього є підйом ноги на висоту, рівну половині довжини кроку, тобто 0,5 × L.

Тепер з'єднуємо лініями відповідні точки «кроків» – першого, другого і так далі (показано блакитними лініями).

Наступним дією проводимо з початкової точки відліку лінію, під кутом, відповідним розрахованому ухилу сходового маршу. Для прикладу показані два різних ухилу – так наочніше видно, як змінюється висота і ширина ступенів залежно від крутизни драбини.

Точки перетину «ліній кроків» і лінії ухилу сходів покажуть зовнішні краї сходинок. Від них нескладно спроектувати строго вертикальними і горизонтальними відрізками, до їх перетину, профіль самих ступенів. Залишиться лише проміряти висоту і ширину ступенів на схемі, а потім, знаючи величину масштабу, привести до реальних значень.

До речі, зверніть увагу ще на одну цікаву особливість. Якщо провести лінію від висоти кроку до довжини наступного кроку, то вона точно вкаже на внутрішній кут ступені (показано тонкими чорними лініями).

Цю ж задачу цілком можна вирішити і не вдаючись до побудови графічної схеми в масштабі. На допомогу приходять тригонометричні формули трикутника.

Щоб зрозуміти принцип, виділимо крупніше найнижчий фрагмент нашої схеми з першим ступенем (всі інші – точно такі ж).

Схема для розрахунку висот і ширини ступенів з використанням тригонометричних залежностей

Отже, відомо, що прямокутний трикутник, один з катетів якого – вдвічі більше іншого (L і 0.5×L), Тобто, по суті, ухил в 50% илои 1: 2, має величину кутів приблизно 63 і 27 градусів (насправді – трохи відрізняється від круглих значень, але похибка розрахунку буде цілком прийнятною).

довжину кроку L можна задати на свій розсуд.

Для початку необхідно визначити довжину відрізка, що з'єднує краї сходинок, тобто, по суті, гіпотенузу трикутника, що задається шириною і висотою щабля. На схемі вона позначена червоною буквою G. Тут нам може допомогти, наприклад, терема синусів, тобто рівність відносин довжин сторін трикутника до синусів протилежних кутів.

G / sin 63 ° = (0.5 × L) / sin (27 ° + α)

де α – це кут крутизни сходового маршу

Ну а тепер, визначившись зі значенням G, Вже нескладно точно розрахувати довжину ступені d і її висоту h.

d = G × cos α = G × sin (90 – α )

h = G × sin α = G × cos (90 – α )

Щоб не змушувати читача шукати значення тригонометричних функцій і проводити самостійні обчислення, нижче розміщений спеціальний онлайн-калькулятор, який проведе необхідні розрахунки в лічені секунди.

Калькулятор розрахунку висоти і ширини ступенів

 • Отримані значення поки ще не є точними, які будуть використовуватися при монтажі. Їх доведеться підганяти під загальна кількість ступенів, щоб всі вони були рівної ширини і висоти.

Згідно з правилами розрахунок кількості ступенів проводиться таким чином:

Загальна висота сходів ділиться на попередню розрахункову висоту ступенів. Отримане значення округлюється, зазвичай в найближчу сторону. При цьому є одна рекомендація – краще, щоб загальна кількість ступенів вийшло непарних. Вважається, що з точки зору ергономії людині набагато зручніше і починати, і закінчувати підйом (спуск) з однієї ноги. При підрахунку ступенів слід мати на увазі, що в якості верхньої нерідко розглядають уже саму поверхню підлоги – тут є можливість «зіграти» в ту чи іншу сторону.

Кількість ступенів у марші не повинно бути менше трьох або більше шістнадцяти. На занадто короткою сходах легко оступитися. А надто велике піднесення важко подолати «одним махом», без перепочинку на майданчику.

Коли з кількістю ступенів є ясність, можна вже точно визначити їх висоту і довжину, намагаючись по максимуму наблизитися кполученним оптимальних значень.

 • Нерідко при великих кутах крутизни спуску необхідну кількість ступенів по своїй ширині просто не вписуються в горизонтальну проекцію сходів. А допускати ширину менше 200 мм – не можна. Надходять в цих випадках по-різному.

Різні способи збільшити ширину ступені до прийнятного розміру.

– Найпоширеніший варіант: кожен ступінь має невеликий випуск проступи над подступенком нижележащей. При цьому максимальна величина цього випуску не повинна бути більше 50 мм.

– Інший спосіб – подступенки виконуються скошеними, тим самим збільшуючи ширину ступенів при тій же довжині сходів в плані. Величина цього скоса також не повинна перевищувати 50 мм.

– Нарешті, варіантом може стати і повна відсутність сходинок – тоді при постановці ноги вона не буде впиратися попереду і отримає повноцінну опору на проступи.

Варіант можна вибрати, виходячи їх конкретних особливостей конструкції, з наявних можливостей. А нерідко до уваги береться і естетична сторона. Правда, для сходів в льох це не є актуальним.

Ціни на популярні моделі бензопили

Провівши необхідні розрахунки, можна скласти остаточну схему і навіть складальне креслення своєї конструкції. А приклади виготовлення різних сходів до льоху – будуть розглянуті нижче.

Виготовлення сходів в льох своїми руками

Далі будуть розглянуті процеси монтажу кілька варіантів сходів. Правда, без розрахунку кількості матеріалу, так як воно все ж визначається для кожного конкретного випадку по індивідуально складеним кресленням.Однак сам принцип виготовлення – розглянути цілком можливо.

металеві сходи

Існує чимало металевих конструкцій сходів – це приставні, гвинтові і маршові. В даному випадку, буде розглянуто маршовий варіант. Причому, дана конструкція може бути використана для того, щоб зробити не тільки повністю металеву, а й комбіновану сходи. Це означає, що її ступені можуть бути виготовлені як з металу, так і з дерева.

В принципі, не особливо складна (для домашнього майстра, який володіє навичками зварювання) металеві сходи в льох

Отже, для виготовлення таких сходів будуть потрібні наступні матеріали.

 • Сталеві швелери №10 будуть потрібні для основи (для шнурів). На них будуть закріплені ступені.
 • Сталевий куточок розміром 50 × 50 мм завтовшки в 4 ÷ 5 мм – для виготовлення каркаса ступенів. Крім нього, буде потрібно більш потужний куточок розміром 100 × 100 мм, який буде закріплений на перекритті статі в верхньому приміщенні. Він буде підсилювати край і послужить основою для приварювання верхніх сторін швелера.
 • Листовий метал товщиною не менше 3 мм – якщо ступені будуть виготовлятися з нього.
 • Арматурний прут діаметром в 7 ÷ 8 мм – якщо ступені будуть мати гратчасту конструкцію.
 • Дошка товщиною в 25 ÷ 30 мм – для дерев'яних ступенів
 • Болти для закріплення дощок, якщо вони будуть обрані для покриття ступенів.
 • Бетонний розчин – для бетонування основи сходів в підлозі льоху.
 • Антикорозійна фарба для металу і антисептичний розчин для деревини.

З інструментів необхідно підготувати:

 • Зварювальний апарат – це основний інструмент, без якого взагалі нічого не вийде.
 • Електричну дриль зі свердлом по металу і дереву.
 • Куто-шліфувальну машинку ( «болгарку») – для різання металу та обробки заготовок.
 • Набір гайкових ключів або потужний шуруповерт для вкручування болтів, якими на каркасі будуть зафіксовані дошки.

Роботи проводяться в наступному порядку:

 • Згідно зі складеним кресленням і розмірам, проставленим на ньому, готуються деталі для зборки сходи. Їх відміряють і нарізають за допомогою болгарки.

Першим кроком готують несучі деталі – тятиви, які найкраще виготовити з швелера

 • Спочатку готується швелер, так як тятиви драбини необхідно встановити в першу чергу. Відмірюючи потрібну довжину сталевого профілю, необхідно врахувати, що його нижня сторона повинна бути втоплена в бетонну підлогу приблизно на 150 ÷ ​​200 мм. Зверху тятиви повинні бути приварені до потужного куточка, закріпленому на отворі в перекритті. Куточок може бути закладений при бетонуванні перекриття або ж фіксується на ньому за допомогою болтів.

Необхідно сказати, що замість куточка на отвір може бути встановлений і більш широкий швелер, має ширину, рівну товщині перекриття (якщо це можливо в наявних умовах). Він ніби надаватися на його край перекриття і закріплюється наскрізним кріпленням за допомогою зварювання.

 • Однак, перш ніж капітально приварити швелер у верхній частині до обрамлення отвору, його необхідно закріпити в підлозі. Якщо стяжка в підлозі ще не облаштована, то для основи сходів викопується невеликий котлован, в який засипається щебінь. потім на нього встановлюється краю швелера, які, щоб вони під навантаженням не просіли в грунт, рекомендовано пов'язати металевою смугою, куточком або відрізком того ж швелера. Цю нижню опорну поперечину (чим її площа буде більше – тим краще) фіксують до тятив зварюванням.
 • Після цього можна залити бетонний розчин, вивівши його до рівня підлоги. Втім, це не пізно буде зробити і потім, вже після монтажу всіх сходів. Тоді бетон буде спокійно набирати міцність, якщо його не турбувати в перші пару тижнів після заливки
 • Після того як нижні кінці шнурів будуть зафіксовані, їх необхідно приварити у верхній частині до розміщеного на перекритті оздоблення (куточка або швелеру).Кріплення повинне бути надійним, тому використовується суцільний зварювальний шов.
 • До речі, щоб зняти частину навантаження з перекриття, цілком можна додатково зафіксувати сходи на бічній або задній стіні, передбачивши для цього опори або кронштейни.
 • Далі, зафіксовані, які стоять точно паралельно тятиви з швелера необхідно розмітити під монтаж вертикальних стійок, які зададуть висоту ступенів (без урахування покриття). Намічаються і місця фіксації горизонтальних перекладин, які сформують ширину ступені. Все відповідно до заздалегідь прорахованими розмірами. Крім того . будуть приварюватися горизонтальні зв'язки (перемички) по краях ступенів – на самому їх виступі і по нижньому краю «віртуального» подступенка – так, як показано на ілюстрації нижче.

Варіант металевого каркаса сходів

 • Наступним кроком, з куточка нарізаються деталі для стійок і перекладин і перемичок.
 • Далі, слідують зварювальні роботи, відповідно до обраної схеми каркаса.

Інший варіант металевого каркаса сходів. Для стійок використана профільна труба, а для перемичок – куточки, стають полками, на який потім будуть кріпитися дерев'яні східці

 • Потім, коли зварювальні роботи будуть завершені, необхідно провести зачистку всіх зварних точок і швів, інакше вони можуть стати перешкодою при закріпленні покриття ступенів. Втім, видалення шлаку і подальша зачистка швів – це завжди «візитна картка» сумлінного зварника.
 • Далі, якщо планується облаштувати на сходах огорожу, то до тятив або каркасу ступенів приварюються стійки-балясини, роль яких можуть виконувати арматурні прути. А зверху вони зв'язуються поручнями для них може бути використана звичайна або профільна труба.
 • Перед тим як перейти до наступного етапу робіт, всі металеві деталі сходового каркаса рекомендовано покрити спеціальним антикорозійним покриттям і модно відразу ж пофарбувати, якщо це планувалося. Зварювальних робіт більше не буде, так що фарбі обгорання вже не загрожує.

Ціни на популярні моделі шуруповертів

Необхідно підкреслити, що дерев'яна поверхня сходів більш безпечна, ніж металева.

 • Якщо планується ступені зробити металевими, то для цього з сталевого листа товщиною не менше 3 мм нарізаються фрагменти необхідного розміру. Потім їх надійно прихоплюють до каркасу зварюванням в декількох місцях. Суцільний шов в даному випадку – не обов'язковий. Після цього зварні шви зачищаються «болгаркою». Щоб не залишалося ніяких перешкод для постановки ноги і не було ймовірності спіткнутися на нерівності.

Деякі майстри замість листового металу для облаштування ступенів використовують арматурні прути, які приварюються до куточка каркаса поперек проступи. Можливо, так буде трохи дешевше (і то – під питанням), але зварювальних робіт явно додасться, так як прути доведеться приварювати досить часто, з кроком в 15 ÷ 20 мм.

Дерев'яні сходи в льох

З деревом працювати набагато простіше. Воно легше, і якщо в домашній майстерні немає спеціального обладнання для його обробки заготовок, то деталі можна придбати вже в підготовленому до монтажу вигляді.

Тому деревина найчастіше вибирається для побудови сходів будь-якої конфігурації – це може бути приставні, маршова або гвинтова конструкція. Однак, останнім часом народні умільці винаходять і власні моделі сходів, підганяючи їх «під себе» і роблячи їх максимально комфортними для спуску.

Оригінальний варіант дерев'яних сходів-шахти

На ілюстрації нижче представлена ​​дерев'яні сходи, з якої, напевно, неможливо впасти, так як вона являє собою вузький вертикальний «коридор».

Така вертикальна драбина-шахта займає мінімум простору льоху

Конструкція даної сходи складається з чотирьох вертикальних стійок-брусів, скріплених між собою поперечиною.На ці перемички укладаються складні ступені, закріплені на вертикальних стійках за допомогою ланцюгів або ж металевими рухомими кріпленнями. У нижній частині, де знаходиться вихід з такої «шахти», і немає поперечних кріплень, для укладання ступенів передбачені невеликі опорні бруски.

Один з варіантів складаний ступені з опорою на горизонтальний брусок

Сходи можуть бути встановлена ​​в будь-якому з площі приміщенні льоху. Або ж, як варіант – навіть у вузькій «шахті», з'єднаної з погребом прорізом, розташованому в нижній частині даної конструкції.

Ось так приблизно ця конструкція виглядає знизу доверху

Сходинки відкриваються по ходу спуску вниз, а при підйомі закриваються, притискаючись до вертикальних стійок.

Впасти з таких сходів, напевно, взагалі неможливо

Зручність даної конструкції полягає в тому, що людина, перебуваючи в такому спуску – «коридорі», не може впасти. Він навіть, при бажанні або необхідності, може сісти на одну зі сходинок. Піднімаючись по таких сходах з вантажем в руках, його можна також тимчасово ставити на складні ступені.

Цей варіант конструкції, як уже згадувалося, може бути встановлений і по сусідству з приміщенням льоху. Тобто для її монтажу необхідно буде вирити котлован, такої ж глибини, що і льох. Але його розміри по ширині повинні бути підігнані під ширину сходів, з урахуванням зміцнення, гідроізоляції і облицювання ґрунтових стін.

Виготовляючи такі сходи, необхідно врахувати міцність її елементів, які повинні бути розраховані на вагу власників погреба.

Відео: Супер-компактна і безпечна дерев'яні сходи в льох

«Класичний» варіант – дерев'яна маршова сходи

Вище представлена ​​модель сходів хороша тоді, коли необхідно заощадити місце льохи. Або ж доводиться буквально «викроювати» будівельні матеріали на її будівництво. Безпека – безпекою, але ось комфортним спуск і підйом по ній – аж ніяк не назвеш.

Найзручнішою для повсякденного користування все ж залишається маршові сходи, основою якої є тятиви (косоури). І краще, якщо вона буде встановлена ​​під кутом в 40 ÷ 45 градусів. Вибираючи цей варіант, важливо точно прорахувати розміри основи, так як вона повинна витримувати вагу ступенів, масу людини і вантажу.

На зручніше в плані експлуатації, безумовно – маршова дерев'яні сходи

Косоур може бути виготовлений з цілої дошки, в якій розмічається і вирізаються підставки (зуби) під закріплення проступей.

Не завжди є можливість відшукати цільну дошку для косоура. Значить, можна поставити «зуби» з додаткових деталей – «кобилок»

Але надійну широку дошку знайти досить складно. Тому для закріплення ступенів часто застосовується допоміжна деталь, так звана «кобилка», яку закріплюють на цілій дошці за допомогою дюбелів або шкантів.

Отже, для виготовлення таких сходів потрібно:

 • Дві дошки шириною 250 ÷ 300 мм, товщиною в 35 ÷ 40 мм. Довжина визначається на місці, враховуючи їх упор в перекриття і в підлогу льоху. Розрахунок довжини, до речі, був показаний вище з додатком калькулятора.
 • Для ступенів потрібно дошка товщиною як мінімум в 20 мм, шириною в 200 ÷ 250 мм. (Залежить, безумовно, від ширини ступенів, але проступить може бути і збірної, наприклад з двох деталей. Цілісна, звичайно, краще). Довжина дощок вибирається залежно від ширини маршу сходів, плюс 100 ÷ 150 мм.
 • Якщо планується облаштувати подступенки, для них може бути використана і вологостійка фанера. Але найчастіше цей елемент виключається з конструкції сходи для льоху – краще, щоб ступені повноцінно провітрювалися, а «краса» тут ні до чого. Та й економія матеріалів виходить чимала.
 • Крім цих матеріалів, будуть потрібні кріпильні елементи, які необхідні не тільки для закріплення проступей до косоурам, але і для фіксації самих косоуров на перекритті, а можливо – ще і на стіні.Найкраще в якості кріплення використовувати потужні болти, гвинти і саморізи. Від цвяхів в даному випадку, краще всього відмовитися.

Роботи з виготовлення таких сходів виробляються в наступному порядку:

 • Визначивши кут ухилу сходів і обчисливши ширину і висоту ступенів, можна переходити до виготовлення косоуров. На основі певних параметрів ступенів рекомендується підготувати шаблон, по якому проводиться розмітка вирізів на косоурах.

Виготовити подібний шаблон – недовго і нескладно, а робота по розмітці з ним піде і швидше, і точніше

 • Найкраще, скріпити разом дві дошки за допомогою струбцин і виробляти їх розпил одночасно. Так можна отримати абсолютно однакові зуби, що дуже важливо для рівності закріплюються проступей.

Ще при придбанні матеріалу, а потім, при проведенні розмітки, необхідно враховувати, що глибина вирізаних зубів не повинні виходити за середину дошки косоура ..

Ще один варіант шаблону для розмітки. За намічених лініях вирізаються зуби косоура

 • Разметив косоури, переходять до випилювання зубів. Найкраще це робити за допомогою електроінструменту: лобзика або ручної циркулярної пилки.
 • Наступним кроком косоури повинні бути виставлені на їх постійне місце. Якщо одна сторона сходів буде прилягати до стіни, то спочатку косоур закріплюється на ній так. При цьому контролюється горизонтальність вирізаних зубів – за допомогою рівня. При правильно проведених попередніх вимірах і заснованих на них розрахунках – скільки-небудь істотної помилки бути і не повинно.
 • Після закріплення цієї частини сходів, другу її сторону необхідно виставити таким чином, щоб вона точно відповідала тій, що зафіксована на стіні. Щоб вони були виставлені правильно, перевірку їх рівності можна зробити, уклавши зверху горизонтальних сторін зубів рівну дошку або вже заготовлені ступені. Зверху них необхідно встановити будівельний рівень, який покаже нерівність, яку необхідно виправити.

Відповідальний момент – правильне виставлення косоуров відносно один одного.

 • Після вирівнювання косоуров, їх надійно закріплюють на перекритті. Щоб вони максимально міцно утримувалися в верхній частині, можна використовувати металеві кронштейни, призначені для установки балок перекриття.

Ось такі кронштейни допоможуть надійно зміцнити верхні кінці косоуров сходи на перекритті

 • У нижній частині косоури часто закріплюються на загальному брусі, зафіксованому до поверхні підлоги. Він одночасно буде служити для сходів упором.

На зуби косоуров монтуються дошки проступей. Подступенки в умовах льоху – річ не особливо потрібна

 • Наступна операція – на підготовлену основу прикручуються дошки проступей. Щоб на дошках не утворювалися тріщини, перед тим, як закручувати в них саморізи, рекомендовано просвердлити в них отвори меншого діаметра, ніж розмір кріплення.
 • Далі, якщо планується монтаж поручнів або огорожі, то в першу чергу необхідно встановити балясини.

Огородження сходів – важливий елемент забезпечення безпеки її експлуатації

Безумовно, зручно і більш безпечно переміщатися по сходовому марші, якщо є можливість спертися рукою. А особливо важливі огорожі, якщо сходами користуються діти або люди поважного віку. Детальніше про установці балясин на дерев'яні сходи – читайте в спеціальній публікації нашого порталу.

Завершальним етапом йде обробка деревини антисептичними складами її просушування і фарбування.

Сходи в льох, наприклад, в гаражі, може мати і зовсім просту конструкцію. Приклад тому – в пропонованому відеосюжеті

Відео: Проста, але надійна дерев'яна драбина в гаражний льох

Бетонні сходи

Бетонні сходи довговічніше металевих або дерев'яних конструкції і добре підійде для такого приміщення, як льох.Встановлювати бетонну конструкцію найкраще одночасно з будівництвом погреба, так легше буде доставляти в нижню частину будинку будівельні матеріали, в тому числі і бетонний розчин.

Отже, для роботи потрібні наступні матеріали:

 • Цемент, пісок і гравій або ж готовий бетонний розчин.
 • Арматурна сітка або ж арматурні прути та дріт для їх зв'язування.
 • Дошки і фанера для опалубки.
 • Поліетиленова плівка для гідроізоляції опалубки.
 • Саморізи для з'єднання деталей опалубки.

Роботи з облаштування цієї споруди проводиться в такому порядку:

 • Першим кроком необхідно побудувати опалубку для заливки бетону. Вона складається з основи або хребта, бічних стінок і присхідців.
 • Спочатку з фанери або дощок формується основа, на яку будуть закріплюватися інші деталі опалубки. Основа монтується під заздалегідь розрахованим кутом. Так як на неї буде припадати більше навантаження, необхідно організувати для неї надійні опори.

Споруда основи (хребта) опалубки під бетонні сходи.

 • Опалубка для сходів може виглядати так, як представлено на фото або ж в її боковинах відразу ж вирізаються зуби, що визначають ступені.
 • Після того як основа буде побудована, її дно і стінки застеляються щільним цілим полотном поліетилену, так, щоб всі зазори між стінками опалубки були герметично закриті.
 • Наступним кроком дно опалубки необхідно армувати. Для цього на поліетилен викладаються арматурні прути уздовж і поперек сходи, які утворюють решітку. Арматура на перетині зв'язується дротяної скручуванням. Відстань від нижнього краю заливається сходи до армопоясу – не менше 30 мм. Для забезпечення цієї відстані можна використовувати спеціальні пластикові вставки або міцні підкладки з підсобних будівельних матеріалів.
 • Після цього монтуються дошки, які сформують подступенки конструкції. їх закріплюють на бічних стінках опалубки. Ці перемички виставляють за будівельним рівнем, так як ступені повинні бути рівними. На кожну з дощок необхідно також закріпити поліетиленову гідроізоляцію.

При установці перемичок для освіти ступенів, під ними має залишитися місце для так званої робочої плити сходів, тобто суцільний монолітною бетонної конструкції певної товщини. А ця товщина безпосередньо залежить від загальної довжини прольоту створюваного сходового маршу. Від цієї довжини, до речі, залежить ще діаметр і розташування прутів поздовжнього армування.

Таблиця товщини робочої плити, щільності армування і використовуваної арматури

Related posts