Поверхневому дренажі на міських вулицях види, призначення, облаштування

Про поверхневому дренажі на міських вулицях: види, призначення і правила облаштування

Відведення дощового стоку з вулиць – один з наболілих питань у жителів багатьох міст. Пройшов невеликий дощ, а до під'їзду вже не дійти – на шляху утворилася величезна калюжа. Ситуація вам знайома, чи не так? Але як можна позбутися від неї?

Рішення проблеми криється в правильному облаштуванні поверхневого дренажу на міських вулицях. А що це таке і які ще проблеми вирішує ця система – всі питання ми обговоримо в нашій статті. Розповімо про пристрій лінійного і точкового водовідведення, наведемо рекомендації щодо вибору відповідних матеріалів. Також торкнемося питання проектування, законодавчого регулювання та монтажу системи.

Які проблеми вирішує система дренажу?

Проблема видалення дощової і талої води, а також стоків від поливання і миття вулиць, досить актуальна в умовах сучасного міста. Для її вирішення облаштовують систему поверхневого дренажу – сукупність лотків, пісковловлювачів, дренажних колодязів і інших елементів інженерного обладнання, зібраних в єдину систему водовідведення.

Переваги поверхневого водовідведення

Дренажна система ефективно видаляє зайву вологу і воду від опадів, що випали, відправляючи її подалі від житлових будинків, доріг, парків, скверів. Що дозволяє зняти гідравлічну навантаження на дороги і фундаменти багатоквартирних будинків і котеджів. І, як результат, в 2-3 рази продовжити термін їх служби.

Наочно про проблеми, що виникають унаслідок неправильно облаштованого дренажу або його повної відсутності в наступній фотодобірці.

Як бачимо, правильно спроектована і якісно зібрана дренажна система має цілий ряд переваг:

 • Можна впорядкувати територію, висадивши квіти, чагарники, облаштувавши зони відпочинку.
 • Система дозволяє захистити фундамент будівель від руйнувань, збільшити міжремонтний інтервал.
 • У підвалах і на цокольних поверхах не буде накопичуватися і застоюватися вода, що продовжить термін їх служби.
 • Відсутність підвищення рівня вологості запобіжить утворенню і поширення цвілі, грибків і інших шкідливих мікроорганізмів.
 • Своєчасний водовідведення дозволить уникнути вимивання грунту і продовжити термін експлуатації дорожнього покриття, тротуарної плитки.

Іншими словами, наявність поверхневого дренажу дозволяє створити для городян комфортні умови експлуатації вулиць, прибудинкових територій, зонах відпочинку та розваг.

Відведення стоків з різних об'єктів

Через часті і часом інтенсивних опадів питання водовідведення особливо актуальний – в межах міста навіть 2 мм опадів, що випали дають стік. Причиною цього є водонепроникні покриття, присутні у великих кількостях – це асфальт на дорогах і в дворах, дахи будинків, інше.

Тому так важливо своєчасно зібрати поверхневі води з прибудинкової території, автостоянок, вокзалів, парків, скверів, доріг, мостів та інших об'єктів. З чим успішно справляється система водовідведення, збираючи стоки і направляючи їх на очисні споруди.

Важливість водовідведення з різних територій в умовах міста важко переоцінити. Завдяки грамотно облаштованій системі збору талих і поверхневих стоків знижується гідравлічне навантаження, що позитивно позначається на зовнішньому стані конструкцій та об'єктів, на проміжках між ремонтами і тривалості загального терміну служби.

Види і пристрій поверхневого дренажу

Система поверхневого дренажу може бути точковою і лінійної. Найчастіше, щоб забезпечити ефективне функціонування дренажу, комбінують ці два типи водовідведення. Далі розглянемо з яких елементів складаються такі системи. Також поговоримо про матеріали, з яких виготовляються окремі елементи для збірки системи, і правилах вибору підходящого.

Особливості лінійного водовідведення

Лінійний тип облаштування водовідведення дозволяє оперативно видалити стічні води з великою території, наприклад, по периметру багатоквартирного будинку, стадіону або з дорожнього полотна.

Система лінійного дренажу складається з лотків-дощоприймачів, захисних грат, ємностей для затримки піску (песькоуловітелей) та інших конструкційних елементів. Змонтовану систему з'єднують з каналізацією.

Всі складові для складання системи водовідведення виготовляють з фібробетону, бетону, полімербетону, пластика, нержавіючої сталі. Залежно від місця монтажу і передбачуваних навантажень підбирають вироби стандартної або посиленою серії.

Розглянемо їх особливості на прикладі продукції Standartpark, Що складається з базової і посиленою серії.

вироби серії Basic (Стандартна) припускають використання в умовах неинтенсивного руху – паркові зони, перехідні тротуари, спортивні об'єкти, котеджі та благоустрій прибудинкової території. Клас навантаження А15-С250, що відповідає вазі до 25 тонн.

Гідравлічне перетин лотків становить 100-300 мм. Матеріал виготовлення елементів: полимербетон, фибробетон, пластик (лотки), нержавіюча сталь, оцинкована сталь, мідь, чавун (захисні решітки).

серія Drive (Посилена) – продукція розрахована на експлуатацію в умовах підвищеного навантаження від 25 до 60 тонн, клас міцності від C250 до E600. Передбачає застосування на територіях з інтенсивним рухом, включаючи важкий вантажний транспорт. Проводять з пластика, полімербетону та міцного бетону. Гідравлічне перетин (ширина конструкції виробів) становить 100, 150 і 200 мм.

посилена серія Max відрізняється від попередніх підвищеним рівнем навантаження – вироби мають високий клас міцності D400, Е600 або F900, що дозволяє їм витримувати навантаження аж до 90 тонн.

Для виготовлення використовують армований бетон, полімербетон і пластик, посилюючи лотки оцинкованими насадками. Грати роблять з ударостійкого чавуну.

З чого складається точковий дренаж?

Ще один тип поверхневого дренажу – місцеві дощоприймачі (точкові, локальні). Вони, як і лінійна система, збирають стоки, щоб далі направити їх в ливневку. Але збір відбувається в одній точці – під водостічної трубою, під поливальним краном, при вході в будинок, на в'їзді та інших місцях найбільш ймовірного утворення калюж.

З пристроєм і основними конструктивними елементами точкової системи можна ознайомитися на наступному зображенні.

Характеристики виробів для складання точкової системи розглянемо на прикладі продукції компанії Standartpark:

 • стандартна серія Basic – система точкового дренажу, що включає пластиковий Дощезбірник і водоприймальну грати. Може комплектуватися додатково кошиком для збору сміття і перегородкою-сифоном. Конструкції призначені для монтажу в місцях зі слабким навантаженням – неинтенсивное рух легкових авто і пішоходів.
 • посилена серія Max розрахована на високі і надвисокі навантаження. Дощеприймальні ємності (колодязі) виготовляють з полімербетону та фибробетона, підсилюють сталевими оцинкованими насадками. Грати для захисту дощоприймача роблять з надміцного чавуну, що відповідає навантаженню класу D400 Е600 і F900.

Дощоприймачі можна використовувати в якості песькоуловітелей або ж дренажних колодязів. Щоб спорудити колодязь, потрібно встановити кілька ємностей один на одного, наростивши таким чином потрібну довжину. Багатосекційні дощоприймачі також застосовуються і як ревізійні колодязі.

Точкові елементи можуть монтуватися спільно з лінійною системою – посилена серія підходить в якості песькоуловітелей до посилених лотків, гідравлічне перетин яких становить 300, 400, 500 мм.

Якщо вас цікавить облаштування дренажу для побутового використання, рекомендуємо подивитися інформацію про виготовлення і підключенні саморобного дренажного колодязя.

Рекомендації по вибору матеріалів

Умови експлуатації – основоположний критерій, на який слід спиратися при підборі елементів системи. Тому так важливо враховувати, де саме буде встановлена ​​система, які навантаження передбачаються, і кліматичні особливості регіону.

Поговоримо докладніше про нюанси, які слід враховувати при виборі обладнання для влаштування системи поверхневого дренажу, а особливо лотків і захисних решіток:

 • клас навантаження;
 • гідравлічний розрахунок;
 • пропускна здатність;
 • відстань до колектора.

Клас міцності (Навантаження) – це максимально допустима вага, при впливі якого виріб не втратить свої експлуатаційні якості. При виробництві літаків орієнтуються на стандарт EN 1433.

Витрата води або гідравлічний розрахунок обчислюється в л / с, при розрахунку якого враховують:

 • інтенсивність опадів по СНиП 2.04.03-85;
 • коефіцієнт поверхні стоку;
 • площа стоку;
 • стандартний рівень опадів в регіоні.

Також не менш важливий параметр пропускної здатності лотка – тобто його здатність відводити певний обсяг стоку за секунду. Що особливо важливо при рясних опадах або інтенсивному сніготаненні. Наприклад, при гідравлічному діаметрі 200 мм здатність водовідводу біля лотка з пластика близько 18 л / с, у бетонного і полімербетонного вироби цей показник становить до 11 л / с.

Важливо, щоб висока пропускна здатність дренажу відповідала запасу міцності окремих елементів, з яких зібрана система водовідведення.

Тонкощі проектування та монтажу системи

Складання проекту і монтаж системи водовідведення – це первинне завдання, яка повинна виконувати ще на початку будівництва. При цьому важливо до питання відводу стоків, як в місті, так і в заміському маєтку, підходити комплексно, піклуючись відразу про поверхневому дренажі, облаштуванні зливової каналізації, господарсько-побутовому відвід стоків, і про благоустрій території.

Як складається проект водовідведення?

При проектуванні поверхневої дренажної системи знадобиться врахувати ряд факторів, серед яких рельєф, кількість опадів, тип ґрунту, глибина розміщення грунтових вод, тип об'єкта, призначення та умови експлуатації об'єкта.

Для складання проекту слід звертатися в проектну службу, фахівці якої складуть проект згідно з нормами і вимогами СНиП.

Для чого потрібно надати такі документи:

 • Генплан ділянки, де нанесені розміри і місце розташування всіх будівель і споруд.
 • План ділянки з топографічною зйомкою місцевості, з позначенням місця розташування накопичувальної ємності стоків / водовідвідного колодязя.
 • Технічний звіт про інженерно-геологічних умовах території.

При складанні проекту фахівці обов'язково підберуть відповідне обладнання для облаштування системи із зазначенням класу міцності і необхідної кількості конструкційних елементів.

Проектування полягає в розрахунках і виборі оптимального місця під укладку лінійного дренажу.

Проект включає наступні розрахунки і схеми:

 • Розміщення лотків лінійного водовідведення.
 • Розрахунок гідравлічного перетину лотків, підбір їх оптимального місця розміщення.
 • Місця розташування секційних дощоприймачів, враховуючи передбачувані точки максимального скидання стоків.
 • Точки підключення водовідвідних труб (їх кут ухилу) і ревізійних колодязів із зазначенням на плані їх місця розміщення.
 • Схеми монтажу всіх елементів системи водовідведення – лотків, дощоприймачів, ревізійних колодязів.
 • Комплексний перелік всіх, необхідних для облаштування системи, елементів – лотків, дощоприймачів, труб, колодязів, люків і всіх комплектуючих.

Такий проект дозволить реалізувати ефективну систему поверхневого водовідведення конкретної території. Для прикладу можете перейти за наступним посиланням і подивитися приклад точкового водовідведення.

У нас на сайті є інші статті про проектування дренажних систем:

Ключові правила установки системи

Монтаж системи здійснюється відповідно до затвердженого проекту та з урахуванням рекомендацій конкретного виробника, у якого купуються елементи системи водовідведення поверхневого типу. До речі, всі комплектуючі найкраще купувати в одного виробника, продукція якого вам підходить за своїми характеристиками і цінової категорії.

Далі розглянемо коротко основні правила і етапи монтажу поверхневої системи відводу стоку.

Спочатку спеціальнимизахопленнями робочі вручну виконують закладення і герметизацію відвідав. Потім в траншею заливають бетонну «подушку», товщина якої вказана в рекомендаціях виробника літаків. Шнуром відзначають лінію укладання лотків для збірки стоку.

Насамперед встановлюють пескоуловители, а потім приступають до монтажу лотків, встановлюючи їх встик. Всі точки з'єднання герметизують.

Підключення лінійного водовідведення до загальної системи каналізації здійснюється через пескоуловители. Також важливо передбачати влаштування точкового дренажу в місцях стоку води з труби.

Що стосується часу монтажу системи, то фахівці, якщо передбачаються незначні обсяги робіт, можуть впоратися навіть за один день.

Вас цікавить питання облаштування водовідведення в частому будинку? У такому випадку рекомендуємо ознайомиться з цією статтею.

Нормативні вимоги до облаштування дренажу

Облаштування поверхневого дренажу сучасного міста регулюється низкою документів, починаючи з проектування, завершуючи вимогами до якості матеріалів і їх технічними характеристиками.

Далі розглянемо основні з них:

 1. Облаштування зовнішніх мереж каналізації – Сніпа 2.06.15-85.
 2. Проектування систем захисту територій від затоплень і підтоплень – СП 104.13330.2016.
 3. Загальні норми будівництва та благоустрою міських територій Містобудівний кодекс РФ від 29 грудня 2004 р N 190-ФЗ.
 4. Загальні правила будівництва будівель, споруд та інженерних комунікацій – СНиП 12-01-2004.
 5. Водовідвідні системи при будівництві автодоріг – СТО 221 НОСТРО 2.25.103-2015.
 6. Влаштування дренажних мереж при будівництві аеродромів – СТО 221 НОСТРО 2.25.114-2015.
 7. І інші нормативно-правові акти.

Загальні вимоги до матеріалів для облаштування дренажних систем викладені в ГОСТ 33068-2014 (EN 13252: 2005). Рекомендації з розрахунку дренажних систем при будівництві автодоріг регулює ОДМ 218.2.055-2015. Технічні умови для дощоприймачів викладені в ГОСТ 3634-99.

Висновки і корисне відео по темі

Керівництво по облаштуванню системи поверхневого водовідведення можна подивитися в наступному ролику:

Правильно спроектована і змонтована система дренажу дозволить зберегти привабливий зовнішній вигляд упорядкованим територіям сучасного міста, садовим ділянкам і приватним домоволодінням. А також продовжить термін служби доріг, мостів, фундаментів будівель і житлових будинків, знизивши гідравлічне навантаження на конструкції. Але для створення проекту дренажу краще звернутися до фахівців, які врахують тип ґрунту, кліматичні особливості та ряд інших важливих моментів.

У вас є власна думка про доцільність влаштування системи водовідведення? Або хочете доповнити викладений вище матеріал корисними рекомендаціями і фактами? Пишіть свої коментарі, беріть участь в обговореннях – форма коментарів розташована трохи нижче.

Related posts