Як залити фундамент під будинок поради, схеми і способи економії

Як залити фундамент під будинок – поради, схеми і способи економії

Самостійна заливка фундаменту під будинок не є ніяких труднощів, з нею впорається навіть той, хто раніше з будівництвом ніколи не стикався. Для цього досить дотримуватися порядку і черговість всіх етапів закладення будь-якого фундаменту, про які ми і поговоримо в цій статті.

Кожен, напевно, чув фразу «На фундаменті не економлять!». Так ось я скажу з великою впевненістю, що на заливці фундаменту під будинок заощадити можна, звичайно в розумних межах, і далі в цій статті я розповім як.

Сам процес закладання будь-якого фундаменту передбачає кілька етапів:

  1. Підготовка ділянки та розмітка фундаменту
  2. Земляні роботи, копка траншеї, буріння стовпів
  3. Підготовка подушки для фундаменту
  4. Монтаж арматурного каркаса і спорудження опалубки
  5. Заливка бетону і вирівнювання

Про те, які на сьогоднішній день існують типи фундаменту під будинок, я розповідав в одній з попередніх статтях, тому зупинятися на цьому не буду.

У цій статті я детально і поетапно розповім про заливці найпопулярнішого на сьогоднішній день – стрічкового фундаменту і про відмінні особливості етапів заливки інших типів.

Заливка фундаменту своїми руками

Існує кілька типів стрічкових фундаментів, але технологія заливки своїми руками для всіх практично однакова.

Про заливці мелкозаглубленного стрічкового фундаменту, а так само про стрічковому незаглибленного фундаменті ви можете прочитати в попередніх моїх статтях.

Підготовка ділянки і розмітка для стрічкового фундаменту

Процес підготовки ділянки не представляє ніякої труднощі. В першу чергу необхідно очистити ділянку, або хоча б те місце, де ви збираєтеся побудувати будинок, від зайвої рослинності, сміття, великих коренів і т.д.

Коли ділянку чистий, проводимо розмітку майбутньої стрічки фундаменту згідно з проектом.

Якщо у вас немає нівеліра або інших спеціальних пристосувань, не впадайте у відчай, для якісної розмітки нам знадобиться тільки рулетка, кілочки, шнур і, можливо, аркуш паперу.

Розмічаємо все зовнішні стіни установкою кілочків в кутах майбутнього будинку. Після установки кілочків – заміряємо діагоналі кожного прямокутники. У вас повинно вийти так, що протилежні сторони у прямокутника і його діагоналі рівні. Якщо цього не відбулося, то малюємо на папері ескіз будинку, проставляємо отримані розміри і думаємо, куди і який кілочок необхідно зрушити. Після виправлень обов'язково повторюємо виміри. І так до тих пір, поки у вас не зійдуться всі розміри.

Постарайтеся якомога точніше зробити розмітку майбутньої будови, це в подальшому допоможе уникнути деяких труднощів з вирівнюванням кутів при будівництві стін будинку. А для тих, хто хоче докладніше дізнатися про розмітку фундаменту під будинок, прочитайте мою статтю про це, де докладно описаний вага процес розмітки з прикладами.

Копка траншеї для монолітного стрічкового фундаменту

Викопати траншею для стрічкового фундаменту можна ручним або механізованим способом.

Екскаватором копати швидко і дешево, але він не особливо дотримується розмірів, десь може вийти трохи ширше, десь трохи глибше, що в наслідок позначиться на обсязі заливається бетону. Економія в даному випадку дуже сумнівна.

Якщо ви самі копати не хочете, то краще найняти робітників і простежити за дотриманням всіх розмірів, це в наслідок допоможе вам заощадити на обсязі замовляється бетону.

Глибину закладення стрічкового фундаменту Ви можете з легкістю розрахувати, вивчивши одну з моїх статей. Там детально описані всі типи стрічкових фундаментів, глибина їх закладення і від яких чинників вона залежить.

Споруджуємо піщану подушку для фундаменту під будинок

Подушка для фундаменту закладається з митого піску, без різних домішок глини і т.д.

Пісок, на відміну від грунту, в якому закладається фундамент, набагато менше схильний до пученію і рівномірно розподілить воду, під фундаментом, що дозволить виключити нерівномірну усадку фундаменту.

Пісок засипається в траншею і трамбується. Шар такої піщаної подушки повинен бути не менше 20 см.

Якщо у вас немає спеціальних пристосувань для трамбування піску, то необхідно хоча б пролити його добре водою перед заливкою.

Арміруем майбутню стрічку фундаменту і споруджуємо опалубку

Для арматурного каркаса використовується арматура діаметром 8-14мм, а для того щоб точніше визначити діаметр і кількість арматури можна скористатися розрахунком арматури для стрічкового фундаменту. За допомогою нього ви підберете правильний діаметр і кількість арматури для свого фундаменту.

Як правило, вертикально укладені прути діаметром – 8-10мм, а горизонтальні поздовжні 12-14мм. Прути уздовж траншеї завжди товщі, тому що на них буде діяти велике навантаження, а вони, в свою чергу, повинні впоратися з цим завданням.

Яким способом в'язати арматурний каркас, в траншеї або поруч з траншеєю, а після готовий каркас опускати в неї, ви повинні вирішити самі, як вам буде зручніше. Мінус в'язання арматури в траншеї в тому, що якщо траншея мало широка, ви своїм тілом будете обсипати її.

Споруджувати арматурний каркас бажано за допомогою в'язального дроту, а не за допомогою зварювального апарату, тому що в місцях зварювання у арматурного прута з'являються слабкі місця.

Опалубка для фундаменту, якщо вона необхідна, споруджується за допомогою дощок, шириною 10-20см, і товщиною 2,5 – 4,0 см.

Споруджуючи опалубку необхідно виключити великі діри в опалубці, і жорстко закріпити її. Протилежні щити опалубки необхідно пов'язати між собою шпильками, таким чином, не даючи розпиратися опалубці при заливці бетону.

Кути опалубки так само необхідно жорстко закріпити, тому що це найбільш слабкі місця.

Як залити бетон для фундаменту

Заливка бетону для будь-якого типу фундаменту відбувається однаково. Як правило, при великих обсягах заливається бетон покупної, так як домогтися монолітної залізобетонної стрічки можна тільки в разі заливки фундаменту за один раз.

І так, всі підготовчі роботи провели, тепер необхідно залити бетоном майбутній фундамент під будинок.

Для заливки використовується бетон марки М200 – М400, яка залежить від складу бетону.

Заливка бетону в траншею завжди починається з кутів, а після вже заповнюються інші порожнечі.

Ідеальними умовами для того, щоб залити фундамент під будинок є доступ автоміксера до всіх кутах будинку.

Міксер під'їжджає до кута і починається процес заливки. В цей час один чоловік повинен тримати жолоб, направляючи його, а інший (краще два) – допомагати бетону рівномірно розподілитися по траншеї за допомогою лопати, наприклад.

Для того, щоб вигнати повітря з бетону, необхідно скористатися глибинним вібратором, якщо такого немає, то провібріровать необхідно підручними способами. Можна вібрувати штиковою лопатою, такий вібрація називається методом штикування. Непоганий результат можна отримати постукуючи молотком по каркасу арматури, або по опалубці (не сильно!).

Після того як траншея заповнена бетоном, необхідно підрівняти бетон в потрібних місцях, поки ще не відбулося «схоплювання» бетону. Після того, як бетон став «кришитися» – чіпати його не бажано.

Як я і говорив, що залити фундамент під будинок буде не складно, на даному етапі ми докладно розглянули заливку стрічкового фундаменту, етапи якої в більшості випадків підходять під заливку будь-якого типу фундаменту.

Особливості заливки стовпчастого фундаменту під будинок

Відмінною особливістю стовпчастого фундаменту є те, що фундамент складається не з монолітної стрічки, а зі стовпів, які зв'язуються монолітної стрічкою.

У зв'язку з цим після розмітки буряться стовпи за допомогою автобура або ручного бура, стовпи армуються арматурою діаметром 10-12мм, з випуском арматури на 15-20 см вище рівня стовпа.

Після заливки стовпів споруджується опалубка для ростверку, що з'єднує всі стовпи, створюється арматурний каркас і заливається в опалубку бетон.

Слід нагадати, що стовпчастий фундамент споруджується для легких будівель і в «хорошому» грунті.

Особливості заливки плитного фундаменту

Відмінною особливістю монолітної плити є те, що така плита розташовується під усім будовою, а не тільки під стінами будинку.

Взагалі, спорудження плитного фундаменту своїми руками не складний процес, але він вимагає відповідального підходу, і, я вважаю, що його можна перенести в окрему статтю.

Одним з типів монолітної плити є плитний фундамент з ребрами жорсткості, технологія заливки такого типу фундаменту мало чим відрізняється від звичайного.

Розмітку роблять по периметру будинку, потім під майбутнім будинком забирається грунт, на глибину майбутньої плити + товщина піщаної подушки.

Потім необхідно спорудити піщану або піщано-гравійну подушку з наступним трамбуванням.

Арматурний каркас в'яжеться в два ряди у вигляді сітки.

Заливка відбувається приблизно так само як і при будь-якому іншому вигляді фундаменту.

Способи заливки і методи економії фундаменту будинку

Залежно від використання власної праці залити фундамент можна трьома способами:

  1. Закласти фундамент самостійно, використовуючи тільки свою працю. Це, звичайно, трудомісткий процес, але не на стільки, що з ним не можна впоратися самостійно. В ідеалі, 2-3 людини впораються з усіма етапами без особливих зусиль.
  2. Використовувати частково чужу працю для деяких етапів заливки фундаменту. Цей спосіб найбільш поширений при будівництві будинків самостійно, він передбачає використовувати найманих робітників на особливо важких етапах роботи. Це дозволить заощадити на власній праці, але у фінансовому плані це буде трошки дорожче.
  3. Довірити заливку фундаменту під будинок професійним робітникам. Це найдорожчий спосіб заливки, але вам, в цьому випадку, не доведеться нічого робити, крім того, що приїжджати на ділянку і контролювати процес закладання фундаменту, тому що навіть професіонали іноді не дотримуються суворої технології для власної вигоди.

Related posts