Як вибрати фундамент для заміського будинку

Вибираємо фундамент для будинку

Якщо «театр починається з вішалки», то будівництво будинку з зведення фундаменту. Хочеш побудувати будинок на століття – вибирай правильне підставу!

Саме від надійності підстави для будинку залежить міцність і довговічність майбутнього житла. Будь-яка помилка, допущена на цьому етапі, може привести до дорогого ремонту і зниження терміну служби всього будинку. Задовго до початку будівельних робіт слід дізнатися:

  • З чого почати вибір фундаменту, і як залежить його тип від матеріалу стін будинку;
  • Як вибрати конструкцію фундаменту в залежності від типу грунту на ділянці;
  • Які бувають види фундаментів для приватного будинку і що таке сила морозного здимання;
  • Що робити, якщо на ділянці – так званий складний грунт і високий рівень грунтових вод.

Вибір фундаменту. З чого почати

Перш ніж почати вибирати фундамент, необхідно зрозуміти, для чого він потрібен і яку функцію виконує.

Фундамент – прокладка між будівлею і грунтом. Він розподіляє вагу будівлі на грунт. Це не статична конструкція – він може стискуватися, згинатися, і, іноді, розтягуватися. Щоб будинок на ньому не деформувався, необхідно виконати дві умови:

  • Осідання грунту під будинком не повинні бути більше певних значень. Розраховуються вони за спеціальними формулами в залежності від ваги і конструкції будівлі, типу грунту, його вологості і пористості. Ці величини визначають за зразками, отриманими при інженерно – геологічні дослідження;
  • Грунт не повинен міняти структуру. Для кожного грунту, що знаходиться під постійно збільшується навантаженням, настає момент, коли його частки починають ламатися або зміщуватися відносно один одного і він просідає. Значить, під підошвою фундаменту не повинно бути тиску, при якому «зламається» грунт підстави.

Планування території ділянки

Вибираючи ділянку для свого майбутнього будинку з декількох варіантів, багато забудовників керується лише ціною, площею і наявністю підведених комунікацій. Але, як показує практика, одним з вирішальних факторів при виборі ділянки під майбутню забудову, а значить і фундаментних робіт, повинна стати можливість грамотного планування території.

Вибирати ділянку для будинку бажано відповідно до розуміння, як ви його плануєте згодом використовувати, а саме – який будинок і господарські споруди будуть на ньому зводитися.

Вже на початковому етапі необхідно дивитися, чи підходить ділянку під ваші потреби, а не намагатися будувати будинок на абсолютно невідповідною для цього території.

Якщо спочатку планується будувати великий кам'яний будинок в два-три поверхи, то і ділянку потрібно підбирати відповідний. Він повинен бути більше кордонів будинку мінімум на 10-15 метрів і мати грунти з хорошою несучою здатністю.

Потрібно чітко розуміти, що чим складніше геологія і ґрунти на ділянці, тим дорожче обійдеться будівництво фундаменту. Конструкція повинна грунтуватися на техніко-економічному обгрунтуванні проекту будинку і геологічні дослідження для визначення виду грунту.

Основні фактори, що визначають, якою буде конструкція, такі:

  • Характеристики майбутнього будинку і його конструктивні особливості;
  • Матеріал, з якого буде будуватися будинок;
  • Тип грунту і ухил ділянки;
  • Рівень грунтових вод і глибина промерзання грунту взимку.

Грунт як основа будинку

Маючи на руках проект будинку, необхідно якомога швидше зрозуміти, що за грунт на вашій ділянці і, відповідно, яка у нього несуча здатність.

Зазвичай в основі будівлі виявляється кілька типів грунтів. Для околиць Москви глибина полнозаглубленного фундаменту – 1,5 метра. Зона впливу фундаменту, тобто глибина, на якій буде помітно додатковий тиск від будівлі, – це ще від 2 до 4,5 метрів. Це означає, що при розрахунку фундаменту під важкі будинку потрібно враховувати властивості грунтів на глибину до 6 метрів.Тепер уявімо, що на глибині 3 метри знаходиться шар слабкого грунту. Він може не витримати додаткового навантаження від будівлі.

На міцність грунтів впливає УГВ: вологі грунти менш міцні, ніж сухі. А пилуватий пісок, насичений водою взагалі може перетворитися в «пливун».

Вид, властивості і характеристики грунту, мають першорядне значення при будівництві фундаменту для будинку.

А вибір конструкції фундаменту, його розміри, глибина закладення і технологія будівництва грунтується на даних геологічних досліджень місцевості.

При високому рівні ґрунтових вод бажано зробити дренаж ділянки та дренаж навколо будинку.

Завдяки цьому знижується їх рівень і відповідно зменшується насиченість грунту водою, що зменшує силу морозного здимання.

Морозний пучение відбувається через те, що вода, що знаходиться в грунті, при замерзанні збільшується в об'ємі. Під дією цього тиску відбувається переміщення грунту, що може привести до виштовхування фундаменту назовні, його розриву або нерівномірного підйому будинку, а значить і деформації всієї конструкції.

Класифікація грунтів в будівництві

Вибір фундаменту для будинку починається з вивчення грунту на ділянці, розуміння його несучих здібностей і особливостей, що впливають на конструкцію фундаменту і матеріал виготовлення стін. Розглянемо основні типи грунтів.

Related posts