Як побудувати фундамент для будинку самостійно вибір найбільш відповідного варіанту

Як побудувати фундамент для будинку самостійно

Вирішуючи побудувати будинок, необхідно вибрати для нього відповідний фундамент. Адже саме від заснування залежить те, наскільки міцна буде споруда. Існує кілька видів фундаменту, і вибирати потрібно виходячи з особливостей грунту, ваги будинку і своїх фінансових можливостей.

Мелкозаглубленний стрічковий фундамент

Такий фундамент будується легко і не вимагає великих витрат. Споруджують мелкозаглубленний стрічковий фундамент тоді, коли вага будови невеликий. Це може бути невелика госп. споруда або одноповерховий будинок без підвалу. Робота з будівництва мелкозаглубленного стрічкового фундаменту складається з наступних пунктів:

 1. Вибирається і готується майданчик
 2. виробляється розмітка
 3. риються траншеї
 4. підсипається подушка
 5. встановлюється опалубка
 6. монтується арматура
 7. заливається бетон

Розмітка проводиться за допомогою мотузок. Їх потрібно прив'язати до кілочків, зазначивши місця, де буде споруджено фундамент.

Глибина мелкозаглубленного стрічкового фундаменту становить 50 см для господарських будівель і до 1 метра під житловий будинок. На дно потрібно насипати щебінь і пісок. Спочатку насипається щебінь, який необхідно добре утрамбувати. Потім утрамбувати потрібно пісок.

Після цього споруджується опалубка. Якщо будується житловий будинок, то фундамент краще армувати. Для цього із прутів арматури товщиною 10-12 мм монтується решітка. Відстань між прутами – 25-30 см. Скріплюються вони між собою в'язальним дротом. Решітка поміщається всередині опалубки. Стіни опалубки треба прокласти поліетиленом або руберойдом. Якщо цього не зробити, то волога при застиганні бетону буде йти в грунт, що відіб'ється на міцності фундаменту.

Для приготування бетону береться 1 частина цементу, піску 3 частини і 5 частин щебеню. Для самостійного приготування розчину рекомендується брати цемент марки не нижче М400. Пісок використовується великий. Його потрібно промити, щоб не було глини.

Для замісу найкраще взяти бетономішалку. Якщо ж бетономішалки немає, можна зробити бетон і у великій металевій ємності, але стільки, щоб фундамент був залитий за 1 раз. Фундамент можна заливати частинами, так як від цього зменшиться його міцність.

При заливці бетонної суміші рекомендується користуватися вібратором для того, щоб бетон рівномірно розподілився між прутами арматури. Якщо вібратора немає, можна використовувати штикову лопату, багаторазово протикаючи їй розчин.

Тепер бетон повинен висохнути і набрати свою міцність протягом 4-6 тижнів. Весь цей час за фундаментом необхідно доглядати. Якщо йде дощ, його потрібно накривати поліетиленом, а в жарку погоду, треба накривати бетонну стрічку мокрими ганчірками.

Як ми і написали вище, на мелкозаглубленних фундаменті можна зводити споруди, які мають невелику вагу. Наприклад, дачні каркасно-щитові будиночки або каркасні садові будинки можуть бути побудовані на такому фундаменті. Про будівництво каркасних садових будинків читайте в цій статті. Такі будинки можуть бути як для постійного проживання, так і для сезонного.

Заглиблений стрічковий фундамент

Заглиблений стрічковий фундамент будують тоді, коли хочуть зробити під будинком підвал, або якщо будинок буде великий, і вище 1 поверху. Це підстава обійдеться значно дорожче, ніж мелкозаглубленний стрічковий фундамент, тому робити його потрібно тільки тоді, коли він дійсно потрібен.

Для того щоб спорудити заглиблений стрічковий фундамент, виконують наступну роботу:

 1. вибирають майданчик
 2. риють котлован
 3. встановлюють опалубку
 4. армують
 5. заливають розчин

На обраній площадці копають котлован глибиною трохи більше півтора метрів. 1,5 метра, це глибина промерзання в центральних районах Росії. У північних районах треба копати ще глибше.

Після того як котлован викопаний, на його дно насипається подушка з щебеню і піску. Кожен шар добре утрамбовується. Потім споруджується опалубка в тих місцях, де будуть проходити стіни майбутнього будинку. Усередині опалубки робиться армування, а потім заливається бетон.

Можна використовувати і готові залізобетонні блоки, але для цього потрібна підйомна техніка. З блоками будівництво йде набагато швидше.

Залізобетонна стрічка буде служити стінами підвалу, тому виконується гідроізоляція. Для цього бетон обмазують бітумом або іншим гідроізоляційним матеріалом, наприклад, рідкої гумою. У тому місці, де буде розташовуватися підвал, бетонують дно котловану. Це буде підлогу підвалу. Для армування можна покласти сітку. Після висихання виконується гідроізоляція.

Описані фундаменти найпоширеніші в малоповерховому будівництві, але є й інші.

плитний фундамент

Плитний фундамент являє собою бетонну плиту, на якій будується будинок. Для спорудження такого фундаменту потрібно зробити наступну роботу:

 1. Вибрати і розчистити місце для будинку
 2. Викопати в землі невелику виїмку за розміром фундаменту
 3. Зробити подушку з гравію і піску
 4. Прокласти руберойд для гідроізоляції
 5. Змонтувати силовий каркас
 6. встановити опалубку
 7. залити бетон

Виїмка в землі може бути глибиною в 20 сантиметрів. На дно насипається подушка і утрамбовується кожен шар. Потім необхідно зробити гідроізоляцію. Для цього, звичайно використовують руберойд, маючи в своєму розпорядженні листи внахлест. Шви обробляються паяльною лампою.

Руберойд треба розташувати таким чином, щоб він загинався з боків майбутньої бетонної плити. Після цього необхідно з арматури зв'язати силовий каркас на місці майбутнього фундаменту. Після цього встановлюється опалубка і заливається бетонний розчин. Рекомендована товщина фундаменту – 25 см.

Після того як бетон стане твердим, потрібно виконати гідроізоляцію і нагорі плити. Для цього теж використовують руберойд. Потім, верх фундаменту утеплюється.

Плитний фундамент дозволяє будувати будинки тоді, коли грунт пучиністий.

фундамент палі

Такий фундамент теж застосовують в малоповерховому будівництві. Для його виготовлення потрібно:

 1. Вибрати місце для майбутнього будинку
 2. Розмаїття його
 3. Пробурити або викопати свердловини
 4. Опустити в них труби, зроблені з руберойду
 5. залити бетон
 6. Встановити опалубку під ростверк
 7. залити ростверк

Якщо є можливість використовувати гвинтові палі під будинок, то копати свердловини немає необхідності. Палі просто вкручуються в грунт згідно з проведеною розмітці.

При спорудженні бетонних стовпів, в свердловину опускають виготовлену з руберойду трубу, потім каркас з арматури. Потім замішують розчин з 1 частини цементу, 3 частин піску і 5 частин щебеню і заливають його в свердловину.

Після того як бетон в кожній свердловині застигне, їх все з'єднують перемичками, які називаються ростверк. Для цього, між палями встановлюють опалубку, виконують армування і заливають бетоном.

У випадку з гвинтовими палями, ростверк роблять і з металу.

Фундамент палі хороший тим, що дозволяє будувати будинки там, де грунт не дозволяє зробити інший тип фундаменту. Наприклад, там, де верхня частина грунту пухка або просочена водою. Палі передають навантаження нижнім, щільним верствам грунту. На такому фундаменті можна побудувати будинок і там, де грунт кам'янистий, що ускладнює викопування траншей або котловану.

Судячи з відгуків про гвинтовому фундаменті, він має неймовірно високу швидкість будівництва. Зведення стін можна починати відразу ж після завершення фундаменту без будь-яких періодів очікування. Таку фундаментну основу можна зводити практично на будь-якому типі грунту.

На свайно-гвинтовому фундаменті можна побудувати легкі будинку, такі як каркасні або канадські. Про будівництво каркасного будинку своїми руками читайте в цій статті, а про канадською технологією будівництва будинків – тут.Канадські будинки все більше набирають популярність в нашій країні, так як вони відмінно утримують тепло.

Дренаж навколо фундаменту

Розповідь про фундаментах був би незакінчений, а то й згадати про дренажі. При грамотній споруді будинку, дренаж необхідний, адже він відводить воду від фундаменту під час осінніх і весняних дощів і танення снігу. Особливо він потрібен, якщо в будинку є підвал.

Щоб зробити дренаж, навколо фундаменту викопується траншея, в яку під нахилом укладається дренажна труба. Можна використовувати спеціальну трубу для дренажу, а можна зробити її самому. Для цього береться ПВХ труба і в ній просверливаются дрібні отвори.

Труба загортається в спеціальну тканину і засипається гравієм і піском. Тканина і присипка не дадуть отворів замулитися, і такий дренаж служить довго. Дренажні труби потрібно вивести в спеціальний колодязь.

виготовлення вимощення

Отмостка, це бетонна стрічка, яка прокладається впритул до фундаменту по всьому його периметру. Бетон заливається на подушку з щебеню і піску з невеликим ухилом від будинку. Отмостка чудово виконує свої функції в парі з дренажною системою.

Вибираючи фундамент для будинку, ніжно уважно розглянути переваги і недоліки кожного з них.

Як вже говорилося, що нема чого будувати дорогий і трудомісткий заглиблений фундамент під одноповерховий будинок без підвалу.

Плитний фундамент дозволить побудувати будинок на пучинистих грунті.

А фундамент палі може врятувати навіть в тих випадках, якщо верхній шар грунту, здавалося б, зовсім непридатний для будівництва.

Спорудивши потрібний фундамент за всіма правилами, ви спорудити для свого майбутнього будинку міцне і надійне підгрунтя. І він простоїть на ньому довгі роки.

Відео про будівництво фундаменту для будинку

Будівництво стрічкового фундаменту під будинок

Виготовлення опалубки і заливка фундамент

Армування і опалубка мелкозаглубленного стрічкового фундаменту

Related posts