Фундамент своїми руками – від теорії до практики

Фундамент своїми руками: покрокова інструкція для самостійного зведення фундаменту

Значення фундаменту для будь-якої будівлі – важко переоцінити, адже надійна основа будівлі є першорядним умовою його багаторічної безаварійної експлуатації. Можна звести будь-які, як завгодно міцні і красиві стіни, грамотно розраховану і змонтовану покрівельну систему, надійні перекриття, провести дорогу обробку. Але все це здатне «піти прахом», якщо при розрахунку фундаменту були допущені помилки, а в ході його будівництва – проявлені недбалість, зроблені неприпустимі спрощення, застосовані неякісні матеріали, порушена встановлена ​​технологія.

Фундамент своїми руками

Отже, фундамент – це ключова стадія будь-якого будівництва, яка часом забирає до третини загального бюджету. Прагнучи хоч якось заощадити, деякі потенційні домовласники всерйоз замислюються над проблемою: а чи не можна звести фундамент своїми руками? Відповідь на це питання, на жаль, неочевидний. Одна справа – створити основу під невеликий дачний будиночок, гараж або госпбудівлі, і зовсім інше – під повноцінний заміський особняк, який має кілька рівнів, та ще й з сусідніми прибудовами.

У цій статті будуть розглянуті основні типи фундаментів, але основний акцент доведеться на його стрічкову різновид. Сподіваємося, що після прочитання статті багатьом відвідувачам сайту стане більш зрозуміло, чи варто їм братися за самостійне зведення фундаменту, або все ж буде краще скористатися послугами фахівців.

Основні типи фундаментів

Різновидів застосовуваних в індивідуальному будівництві фундаментів – досить багато, але в основному використовується чотири основних схеми, а також їх різні поєднання. А до основних типів можна віднести стрічкові, стовпчасті, плитні й пальові фундаменти.

стрічкові фундаменти

Це – найбільш часто використовувана схема, так як підходить практично для всіх умов будівництва, за винятком, мабуть, тільки регіонів з близьким заляганням вічної мерзлоти або для будівель, що зводяться буквально «на воді».

Стрічковий фундамент можна назвати майже універсальним

Незважаючи на певну різницю в технологіях будівництва стрічкових фундаментів різних видів, всі вони мають спільну ознаку – це суцільна, замкнута смуга-підставу по всьому периметру споруджуваного будинку і під внутрішніми несучими конструкціями. Сама стрічка заглиблюється в грунт на необхідну розрахункову величину, і виступає зверху своєї цокольній частиною. Ширина стрічки витримується єдиної на всьому протязі фундаменту – це параметр також повинен базуватися на проведених розрахунках.

Універсальність стрічкових фундаментів полягає і в тому, що вони підійдуть практично для будь-якої будівлі – від невеликої господарської будівлі до великого багатоповерхового особняка – відмінність буде лише в глибині закладення і ширині стрічки. Такий тип фундаменту дозволяє організувати повноцінний підвал або цокольний поверх, провести якісне утеплення підлог, зручно розмістити всі підходять до дому інженерні комунікації.

Недоліком стрічкових фундаментів прийнято вважати великі обсяги земляних робіт і необхідних матеріалів, але це, в принципі, повністю виправдовується високою надійністю і довговічністю одержуваної основи.

Детальніше про стрічкових фундаментах буде розказано трохи нижче.

стовпчасті фундаменти

Якщо планується зведення невеликого будинку, будівлі легкої каркасної конструкції або іншої споруди, які не створюватимуть надмірного навантаження на підставу, є сенс розглянути варіант стовпчастого фундаменту.

При будівництві невеликих будинків або господарських споруд часто буває досить стовпчастого фундаменту

Очевидна виражена економія і матеріалів, і трудовитрат – опора створюється не по всьому периметру будівлі, а тільки по кутах, в точках перетину стінових конструкцій, і з певним кроком – на прямих ділянках. Опори-стовпи можуть бути викладені з цегли або бутового каменю, виконаними монолітними з бетону, споруджені з готових залізобетонних блоків, а іноді навіть використовують і якісну деревину стійких до гниття порід. Часто застосовується комплексний підхід. Наприклад, нижня частина стовпа викладається з бутового каменю, а верх робиться залізобетонним – монолітним, для забезпечення надійного зв'язку з обв'язують ростверком.

Приклад споруди опори стовпчастого фундаменту – з бутового каменю і залізобетону

Глибина залягання підстави стовпів і особливості технології їх установки залежать від застосовуваного матеріалу і особливостей грунту на ділянці будівництва. Стовпчастий фундамент буває хороший тим, що при невеликому перепаді висоти ділянки можна скорегувати горизонтальний рівень обв'язки без особливих витрат, тільки зміною висоти опор.

Зверху стовпи зв'язуються ростверком, залізобетонним або з металевого прокату (наприклад, швелером), або ж відразу низькою обв'язкою. У будь-якому випадку, така обв'язка з'єднає всі опори в єдину міцну конструкцію і стане підставою для подальшого зведення стін, укладання балок перекриття і т.п.

Різні види обв'язки опор стовпчастого фундаменту – дерев'яний брус, металевий профіль або заливається залізобетонний ростверк, пов'язаний з основою загальним армуванням.

При всіх перевагах стовпчастого фундаменту – його економічності, швидкості зведення та інших, є у нього і чималі недоліки. Так, повністю виключається можливість створення повноцінного підвального або цокольного приміщення. Чи не підійде він для масивних будівель – занадто велика буде навантаження на кожен стовп, а якщо будинок ще має складну конфігурацію, то навантаження на фундамент може розподілятися недостатньо рівномірно. З дуже великою обережністю варто розглядати можливість створення такої основи на слабких, нестійких грунтах, схильних до зимового спучування, з близьким залягання водоносних шарів. Навіть якщо все одна або кілька опор почнуть "гуляти" по висоті, це відразу позначиться на стані всього ростверку – через появу внутрішніх напружень він стане деформуватися, руйнуватися, що неминуче позначиться і на стінах, і на всій будівлі в цілому.

Як ведеться зведення стовпчастого фундаменту

Відносна простота зведення фундаменту такого типу робить його дуже популярним при веденні приватного будівництва. Детальніше про те, як зробити стовпчастий фундамент своїми руками , Можна прочитати в спеціальній публікації нашого порталу, перейшовши за пропонованою посиланням.

фундамент палі

Зовні такий фундамент часто можна сплутати зі стовпчастим, але це – лише позірна подібність, що полягає в рознесеному положенні опор і їх обв'язки єдиним поясом-ростверком. Самі по собі опори – вже зовсім інші. У їх якості виступають палі, що встановлюються на значну глибину і досягають щільних шарів грунту, не схильних до сезонних коливань.

До речі, за допомогою паль можна зробити не тільки фундамент на палях або підйом / перенесення будинку, але також повну заміну фундаменту або його часткову реконструкцію.

Існує кілька різних технологій установки паль. Так, наприклад, якщо будівництво ведеться в промислових масштабах, то застосовують метод забивання готових конструкцій в пробурені отвори з використанням спеціальної важкої техніки.

Інший спосіб – це коли палі «створюються» прямо за місцем, по буронабивної технології. В розмічених точках майбутнього фундаменту буряться свердловини необхідного діаметра і на розрахункову глибину.За допомогою спеціальних пристосувань в нижній частині свердловини робиться значне розширення. Всередину вставляється армована конструкція, з таким розрахунком, щоб вона захоплювала всю майбутню палю по висоті і виходила зверху – для подальшої зв'язки з арматурним поясом ростверку. Робиться подобу круглої опалубки з рулонного гідроізоляційного матеріалу, а потім слід заливка всієї порожнини бетонним розчином.

Орієнтовна схема пальового фундаменту, зведеного за буронабивної технології

У підсумку, після повного дозрівання бетону, в розпорядженні будівельників – готове свайне поле з необхідними експлуатаційними характеристиками.

Пальові фундаменти відмінно виправдовують себе на нестійких, рухливих, болотистих ґрунтах – є можливість «прошити» їх наскрізь і закріпитися в стабільній породі. Часто застосовуються фундаменти такого типу на ділянках з сильно пересіченим рельєфом – вийти на загальну горизонталь з палями – найпростіше.

Основним недоліком пальового фундаменту (якщо мова йде від будівництві повноцінного будинку, а не легкою прибудови) можна вважати необхідність використання спеціальної техніки – для буріння глибоких свердловин і для строго вертикальної забивання паль з додатком великих зусиль. Однак, є і виключення, яке дає можливість спорудити пальових основу і самостійно.

Принципова схема свайно-гвинтового фундаменту.

Мається на увазі відносно нова в наших краях, але стрімко набирає число прихильників технологія створення свайно-гвинтових фундаментів. Опори в даному випадку є металеві труби з загостреним кінцем і привареними лопатями. По суті, їх вкручують в грунт (напрошується аналогія з саморізами!) З таким розрахунком, щоб лопастная частина досягала щільних порід нижче рівня промерзання. Потім палі нескладно обрізати за загальним горизонтальному рівні, заповнити доверху бетонним розчином, приварити оголовки з монтажними майданчиками, і вже від них «танцювати» далі – виконувати обв'язку того чи іншого типу.

Не можна сказати, що установка свайно-гвинтового фундаменту – це просте заняття, як може здатися з боку. Якщо судити по правдивим, часом – самокритичним коментарів тих же майстрів, їм часто доводиться стикатися з масою труднощів. Це можуть бути окремі валуни або навіть кам'янисті поля на певній глибині. У деяких грунтах паля при укрученні поводиться трохи непередбачувано, намагаючись піти або від точки розмітки, або від встановленої вертикалі. Іноді навіть максимальне додаток крутного моменту з довгими важелями не допомагає вкрутити палю ні на сантиметр глибше певного рівня. Одним словом, без напрацьованого досвіду впоратися з такими «форс-мажорними» обставинами буває непросто. І хоча такий фундамент і відносять до категорії «зроби сам», все ж братися за нього без досвідченого помічника – вельми ризиковано.

Будинок на пальовій фундаменті – особливий підхід до утеплення цоколя

Житлову будову, зведену на свайно-гвинтовому фундаменті, вимагає проведення термоізоляційних робіт, щоб не допустити вихолоджування знизу. Нюансам створення і утеплення фундаменту палі на нашому порталі присвячена окрема публікація.

Дещо детальніше про свайно-гвинтових фундаментах можна дізнатися з прикладеного нижче відеоматеріалу:

Відео: корисна інформація про переваги і недоліки свайно-гвинтового фундаменту

плитний фундамент

Не настільки широке застосування має, але все ж іноді в приватному будівництві використовується монолітний, так званий «плаваючий» фундамент. Він являє собою єдину армовану залізобетонну плиту під всієї майбутньої будівництвом.

Плитний фундамент не користується особливо широкою популярністю

Є у такої технології незаперечні переваги.Так, такий фундамент практично незалежний від стану грунтів, абсолютно не схильний до морозному спучуванню. Він ніби «плаває» на поверхні землі, розподіляючи рівномірно на велику площу вся навантаження від будівлі. Зазвичай для цього достатньо добре армованої плити товщиною близько 250-300 мм, залитої на піщано-гравійної подушці приблизно такої ж товщини.

Однак, є у такого фундаменту і дуже значні недоліки. Перш за все – це досить чималий витрата будівельних матеріалів для заливки монолітної плити. Такий фундамент непридатний на території, де є хоча б незначний ухил місцевості. Зрозуміло, що про підвалі або цокольному приміщенні, навіть у псевдо-варіанті, як у випадку зі пальових або стовпчастим підставою, мова взагалі не йде.

Перед заливанням плитного фундаменту повинні бути ретельно, до дрібниць, продумані і змонтовані всі підземні інженерні комунікації

Ну а якщо до будинку планується підведення будь-яких підземних інженерних комунікацій (наприклад, тих же каналізаційних труб), то надзвичайно зростає ціна будь-якої допущеної на попередньому етапі планування помилки. Будь-яку недоробку виправити в цьому випадку буде вкрай важко.

Зводимо фундамент підвищеної універсальності – стрічковий

Повернемося, однак, до самого універсального типу фундаментів – до його стрічкової різновиди. Всі подальший виклад буде присвячено вже виключно йому.

Чим гарний стрічковий фундамент? Чи є недоліки?

Отже, стрічковий фундамент – це суцільна, без розривів, смуга підстави певної ширини і глибини залягання, встановлена ​​по периметру будівлі і за місцем розташування інших несучих стін і перегородок.

Такий зазвичай вибирають:

 • Якщо планується будівництво із застосуванням великовагових матеріалів, що надають велике навантаження на підставу, що вимагає рівномірного її розподілу на великій площі. Це відноситься до цегельних, кам'яних будинках, залізобетонним спорудам станам з шлакоблоків та інших подібних матеріалів.

Масивні цегляні стіни зажадають твердого грунту у вигляді суцільної стрічки фундаменту

 • Як правило, стрічковий фундамент стає обов'язковим при багаторівневої будівництві, при використанні важких міжповерхових перекриттів, при використанні горища в якості повноцінного мансардного житлового приміщення.
 • Не обійтися без стрічкового фундаменту, якщо в планах господарів – мати обладнаний підвал або цокольний поверх, наприклад, для влаштування гаража, майстерні, лазні, зони для відпочинку або заняття спортом і т.п. Жоден з інших фундаментів такої можливості не надає.

Створення жилого цокольного рівня принципово можливе виключно з стрічковим фундаментом

 • Стрічковий фундамент буде кращий на ділянці з явною неоднорідністю поверхневих шарів грунту.

Такий тип підстави взагалі не дуже «капризний» по відношенню до ґрунтів, обмежень зовсім небагато – не застосовують його зазвичай на торфовищах і на явно грунтах ділянках.

Крім перерахованого вище, у стрічкового фундаменту є цілий ряд характерних достоїнств:

 • За своїми характеристиками міцності він анітрохи не поступається монолітній плиті, але вимагає значно менших матеріальних і трудовитрат.
 • Технологія його зведення – досить проста і зрозуміла, і з такою роботою, захотівши й постаравшись зможе впоратися будь-який домовласник. В принципі, є можливість повністю обійтися власними силами без залучення будівельної техніки.
 • Термін експлуатації якісно виконаного стрічкового фундаменту перевалює за 100 років – ніякому стовпчастих або пальових до таких показниками не наблизитися.
 • Є можливість вибору між декількома різновидами стрічкового фундаменту – в залежності від конкретних умов будівництва і матеріальних можливостей господарів.
 • Такий фундамент відкриває широке «поле для маневру» в плані прокладки комунікацій, утеплення підлог першого або «нульового» поверху. Стрічковий фундамент легко піддається надійної гідроізоляції та утеплення.

Кілька слів про недоліки:

 • Весь цикл будівництва стрічкового фундаменту займе чимало часу, з урахуванням трудомістких земляних робіт і очікування повного дозрівання залитого бетону.
 • При заливці монолітного стрічкового фундаменту слід намагатися виконати її за один прийом, протягом дня, інакше може з'явитися ефект розшарування, і такі ділянки згодом стануть вельми проблемним місцем. Велика кількість розчину заготовити самостійно – непросте завдання, тому саме для цієї стадії робіт частенько доводиться вдаватися до сторонньої допомоги – до замовлення необхідне обсягу бетону в відповідних фірмах.

Розумне рішення – замовлення необхідного обсягу готового бетонного розчину для заливки стрічкового фундаменту протягом одного дня

Якщо ці труднощі не лякають – то можна переходити до вибору конкретної схеми і до проведення розрахунків.

Деякі різновиди стрічкових фундаментів

 • Стрічкові фундаменти можна умовно розділити на дві категорії за ступенем з заглиблення в грунт.

– Для дрібних будівель, для каркасних будівель, що зводяться на щільних грунтах, немає ніякої необхідності сильно заглиблюватися в землю – буває досить стрічки висотою близько 300 ÷ 500 мм (без урахування виступаючої цокольній частині).

– Якщо будівля – масивне, будується з великовагових матеріалів, і тим більше, якщо стан грунтів викликає певні побоювання, потрібно готувати фундамент вже з глибоким заляганням його підошви. Як правило, орієнтуються на глибину, приблизно на 300 мм нижче рівня зимового промерзання грунту, характерного для конкретного регіону будівництва – це допоможе уникнути негативного впливу явищ морозного спучування.

 • Стрічковий фундамент – це зовсім не обов'язково тільки монолітна бетонна заливка. Існують технології зведення таких підстав з штучних матеріалів – готових блоків, водостійкого цегли, бутового каменю. У ряді випадків це дозволяє досягти серйозного скорочення часу зведення фундаменту або економії матеріалів.

Так, наприклад, в приватному будівництві, під «солідні» вдома з просторими цокольним приміщеннями, часто зводиться збірний фундамент зі спеціальних блоків, виготовлених в заводських умовах.

Збірний фундамент із залізобетонних блоків ВБС

Зазвичай використовується два типи готових блоків. У відритий котлован спочатку на утрамбовану піщано-гравійну відсипання укладаються фундаментні плити-подушки, які задають напрямок майбутньої стрічки. Вони можуть встановлюватися суцільно, або з невеликими проміжками, які щільно заповнюються піском. Потім на це підстава проводиться кладка фундаментних стінових блоків (ФБС) на будівельний розчин, і стрічка таким чином піднімається на необхідну висоту в цоколі. Після укладання верхній ряд блоків зв'язується монолітним армованим залізобетонним поясом – і від нього вже далі підуть стінові роботи. Обов'язкова умова для такого фундаменту – якісна гідроізоляція стінок стрічки, щоб повністю виключити просочування ґрунтової води через шви між блоками.

Подібний фундамент не застосовують на нестійких грунтах або в сейсмічно-активних регіонах, так як велика ймовірність деформації з розривом з'єднань на швах між блоками. Тут варто віддати перевагу монолітної стрічці.

Збірний фундамент з блоків ФБС неможливо побудувати без використання спеціальної вантажопідйомної техніки

Зрозуміло, що будівництво збірного блочного фундаменту провести власними силами – практично нереальне заняття, так як в будь-якому випадку буде потрібно залучення будівельної вантажопідйомної техніки.Ускладнює питання і проблема доставки великовагових будівельних конструкцій до місця проведення робіт. Але якщо порахувати сумарні витрати, то вони, напевно, будуть цілком порівнянні (а то й менше), ніж заливка монолітного стрічки, так як практично повністю виключаються трудомісткі операції по монтажу опалубки для заливки і ув'язці арматурного пояса.

Але так як ми орієнтовані більше на розгляд питань щодо проведення самостійного будівництва, далі піде розмова тільки про заливці монолітної фундаментної стрічки.

Як розраховується стрічковий фундамент

Зведення будь-якої будівельної конструкції, а фундаменту – особливо, повинно вестися тільки на підставі ретельно проведених розрахунків.

З вихідних даних відома, як правило, тільки довжина закладення стрічки, тобто периметр майбутнього будинку і плюс до цього, при наявності, стрічки під внутрішні несучі стіни.

Основна мета вироблених розрахунків – це визначити глибину залягання фундаменту і його ширину, щоб забезпечувалася міцність і стабільність споруджуваного на цій основі будівлі.

Відразу буде зроблена важливе застереження. В інтернеті можна знайти масу різних калькуляторів, які, за запевненням їх творців, дають можливість провести точні самостійні розрахунки всіх параметрів стрічкового фундаменту. Проте, принципова позиція автора цих рядків – подібні розрахунки повинні проводитися виключно фахівцями.

Це зовсім не говорить про те, що ставиться під сумнів професіоналізм розробників таких калькуляторів – безсумнівно, більшість з них створювали свої додатки в точній відповідності з діючими вимогами СНиП, з урахуванням всіх визначальних формул і табличних коефіцієнтів. Справа дещо в іншому.

Для дійсно правильних розрахунків потрібно вміти правильно оцінити безліч вихідних умов – це тип і особливості стану грунтів на ділянці, кліматичні умови, розташування підземних водяних горизонтів і цілий ряд інших. Недосвідченій людині (а погодьтеся, без образи, що всі подібні статті розраховані саме для неспеціалістів) точно оцінити всі ці нюанси – неможливо.

Далі, для розрахунку фундаменту потрібні значення планованого навантаження, яка випадає на нього, причому з розподілом її по осях, так як вона часто буває нерівномірною. А навантаження складається з ваги всієї будови, з урахуванням всіх його конструктивних елементів, від самого фундаменту до даху і покрівлі, перекриттів, зовнішньої і внутрішньої обробки і багато чого іншого. Плюс до цього додаються зовнішні навантажувальні впливу – снігове, вітрове, експлуатаційне динамічне і інші. Треба бути дуже «підкованим» фахівцем, щоб зуміти правильно оцінити всі ці параметри і визначити загальну характеристику.

Одним словом, яким би продуманим онлайн-калькулятор не був, коректного результату він не дасть тільки з тієї причини, що немає ніякої гарантії, що були введені коректні вихідні значення.

Проводити «сміливі експерименти» в питаннях, які безпосередньо стосуються надійності і довговічності майбутнього дорогого будинку, а за великим рахунком ще й безпеки проживають в ньому людей – навряд чи розумний підхід.

Інша річ, коли на підставі проведених фахівцями розрахунків параметрів фундаменту потрібно дізнатися кількість необхідних матеріалів – тут можна провести і самостійні обчислення. Ціна допущеної помилки – це або необхідність докупити відсутню, або певний надлишок, який в будь-якому випадку рано чи пізно буде потрібно на будівництві.

Такі калькулятори будуть запропоновані читачеві по ходу публікації, кожен в своєму розділі. Це зроблено для того, щоб не виникало плутанини, і щоб відвідувач завжди міг повернутися до тієї чи іншої розрахунку, вносячи окремі корективи, і не вдаючись при цьому до запуску всього алгоритму обчислення від початку до кінця – це в більшості випадків абсолютно не потрібно.

Глибина залягання стрічки

При розрахунку глибини закладення стрічкового фундаменту фахівці оцінюють кілька критеріїв:

 • Геологічний фактор. Фундамент повинен упиратися в щільний, несучий шар грунту, занурившись в нього як мінімум на 100 ÷ 150 мм.
 • Конструктивні особливості проектованої будівлі – наприклад, вимоги до наявності підвалу або цокольного поверху, схеми прокладки інженерних комунікацій.
 • Кліматичні особливості регіону – розрахункове значення глибини промерзання грунту на ділянці будівництва.
 • Гідрологія ділянки – розташування водоносних горизонтів і ступінь їх впливу на промерзання і спучування грунту.

Правильно розрахувати оптимальну глибину закладення фундаменту для масивних споруд або для складних грунтів зможе тільки фахівець

Природно, для великої споруди правильно оцінити всі ці параметри дилетанту неможливо.

Винятком може слугувати тільки малозаглиблений фундамент, що зводиться під полегшені будівлі – споруди господарського призначення та невеликі дачні або житлові будинки. У таких випадках сильне заглиблення навіть не вітається – зазвичай досить до 500 мм. Це дозволяє звести до можливого мінімуму витрати бетону, а крім того, значно знижується зовнішній вплив дотичного докладання зусиль при спученні грунту.

Дуже часто для малозаглибленого фундаменту вибирають рекомендовану глибину, керуючись таблицями – цього, як правило, буває цілком достатньо. Приклад такої таблиці розміщений нижче:

Рекомендована глибина закладення стрічкового фундаменту, мм, в залежності від типу грунту

Related posts