Фундамент будинку своїми руками докладна покрокова інструкція

Керівництво по самостійній заливці фундаменту будинку

Коровін Сергій Дмитрович

Магістр архітектури, закінчив Самарський Державний Архітектурно-будівельний університет. 11 років досвіду в сфері проектування та будівництва.

Щоб правильно зробити фундамент, потрібно уважно вивчити варіанти типів конструкції і їх особливості. Зведення підземної частини виконують з урахуванням наступних вимог:

 • економічна доцільність;
 • надійність;
 • міцність;
 • довговічність;
 • стійкість.

Перед тим як приступити до будівельних робіт, слід провести дослідження грунтів. На вибір правильного типу підстави впливають загальна вага будинку, показники міцності грунту і рівень грунтових вод. Уважно зроблений і побудований з дотриманням технології фундамент прослужить довго і не викличе проблем при експлуатації.

Підготовчий етап

Почати варто з шурфів або буріння. Головна мета при проведенні цього заходу – з'ясувати, які грунти розташовані на ділянці, а також дізнатися рівень залягання ґрунтових вод. Закладати фундамент потрібно з дотриманням правила: відмітка підошви повинна бути як мінімум на 50 см вище рівня розташування горизонту води.

Як правильно робити дослідження грунту? Для цього використовують два методи:

 • уривка шурфів (глибоких ям, розміри в плані зазвичай складають 1х2 м);
 • ручне буріння.

У першому випадку розглядають грунт на стінках ями. Також перевіряють, чи не пішла з дна вода. У другому варіанті досліджують грунт на лопатях інструменту.

Після того як визначили, яка грунт є на ділянці, буде потрібно знайти її показники міцності. Зробити це можна за допомогою спеціальних таблиць.

Таблиця несучої здатності різних типів грунтів

Вартість закладки основи під будинок може становити до 30% від кошторису на всю будівлю. Щоб уникнути перевитрати коштів, потрібно виконати розрахунок, який дозволить знайти оптимальні параметри конструкції, які дозволять одночасно гарантувати мінімальні витрати, міцність і надійність. Для вашої зручності ви можете скористатися онлайн-розрахунком.

типи фундаментів

Будівництво фундаменту своїми руками передбачає використання декількох технологій:

Стовпчасті опори відрізняються невисокою несучу здатність. Можливо пристрій монолітних стовпів або їх складання компактних бетонних блоків. Обидва варіанти прекрасно підходять для виконання робіт своїми руками.

Фундамент палі для будинку буває трьох типів:

 • забивний (не рекомендується для приватних будівель через необхідність залучення техніки);
 • буронабивної (підійде при будівництві цегельного або бетонного будинку);
 • гвинтовий (ідеальний для легких дерев'яних будівель).

Палі дозволяють скоротити обсяг земляних робіт. Немає необхідності відкопувати траншеї або котлован, вивозити велику кількість грунту за межі дільниці. Завдяки цій якості пристрій такого типу фундаменту – дуже економічний вибір. Основним недоліком стане неможливість обладнання підвалу або підпілля для інженерних комунікацій. Цоколь будівлі в цьому випадку закривають декоративними матеріалами.

Ще одна перевага паль – можливість застосування на заболоченому ділянці. Навіть якщо рівень грунтових вод розташований близько до поверхні землі, опори забезпечують необхідну несучу здатність.

Наступний варіант – стрічка. Її можна виконати монолітної або з блоків. Другий варіант раціонально використовувати для масового будівництва. Стрічковий фундамент буває:

 • заглибленим (для будівель з підвалом, цегляних і бетонних споруд);
 • мелкозаглубленним (для дерев'яних і каркасних будинків);
 • незаглибленного (технологія заливки фундаменту під невеликі споруди на міцній основі).

Перед тим як робити стрічку, варто перевірити рівень грунтових вод і дотримання правила, за яким підошва не може бути ближче ніж на 50 см до горизонту підземних вод. В іншому випадку існує велика ймовірність підтоплення підвалу, зниження несучої здатності основи і руйнування матеріалів опорної частини будівлі.

Що робити при високому УГВ? Якщо споруда виготовляється самостійно з цегли або каменю, гвинтові палі не підійдуть, а для буронабивних потрібно робити водозниження. Відмінним варіантом буде заливка плитного фундаменту. У цьому випадку робиться незаглибленного або мало заглиблене підставу. Товщина плити призначається залежно від навантаження, в середньому 300-400 мм.

Як залити фундамент під будинок

Монолітний тип фундаменту – оптимальний варіант для приватного житлового будівництва. У цьому випадку укладання дозволяє істотно заощадити на транспортуванні та монтажі конструкцій. Не потрібно наймати вантажопідйомний кран для установки елементів в проектне положення або КамАЗ для перевезення бетонних блоків і плит.

Монолітні фундаменти можна робити з бетону заводського виготовлення або замішувати розчин самостійно бетономішалкою. Рекомендується перший варіант. Справа в тому, що строго дотримати пропорції складу в кустарних умовах дуже складно. Для заводського бетону таким гарантом стане паспорт, в якому вказані перевірені показники матеріалу.

Щоб самостійно виготовити матеріал, потрібно підготувати чисту воду, цемент, пісок і щебінь (або гравій). Їх змішують один з одним строго дотримуючись пропорції, які залежать від того, яку марку бетону потрібно отримати. Якщо додати до складу трохи більше піску або щебеню, ніж це потрібно, міцність опорної частини будівлі постраждає.

Таблиця пропорцій для приготування бетону

Щоб правильно залити фундамент, потрібно ознайомитися з основними правилами бетонування:

 • Бетон треба заливати за один прийом з часовими проміжками до 1,5 годин. Якщо робити великі перерви в роботі, розчин схоплюється і утворюються шви бетонування, які послаблюють конструкцію. Технологія дозволяє робити горизонтальні шви при крайній необхідності. Влаштовувати Монолітний фундамент вертикальні шви неприпустимо, оскільки в цьому випадку опора будинку не зможе чинити опір деформацій грунту.
 • Клас бетону вибирають в залежності від типу опорної частини. Для стовпчастого або пальового фундаменту досить класу В 15. Для стрічки потрібні марки від В 15 до В 22,5. Будівництво фундаменту будинку по технології плити вимагає бетону марок В 22,5 або В 25.
 • Після заливки матеріал повинен набрати міцність. В середньому на це йде 28 днів. Продовжувати будівельні роботи можна після набору конструкцією 70% марочної міцності.
 • Краще виконувати роботи в теплу суху погоду. Ідеальна середньодобова температура для твердіння бетону – + 25 ° С. При температурі нижче + 5 ° С матеріал практично не застигає. Для нормального твердіння в цьому випадку використовують спеціальні добавки і обігрів.
 • Протягом 1-2 тижнів після заливки потрібно проводити догляд за бетоном. Він полягає в змочуванні поверхні водою.
 • Для самостійного замішування суміші потрібно цемент, пісок, щебінь (гравій) і чиста вода. Пропорції залежать від класу міцності. Із заводу матеріал доставляють Автобетономішалка – вона дозволяє продовжувати термін життя розчину і доставляти його на порівняно великі відстані.

Як правильно заливати фундамент? У загальному випадку роботи виконують в такому порядку:

 1. установка опалубки і арматурного каркаса;
 2. укладка гідроізоляційного матеріалу в опалубку;
 3. заливка бетону;
 4. його ущільнення вібрацією або штикуванням;
 5. догляд за бетоном;
 6. розпалубочні роботи (якщо потрібно).

Для швидкого виконання робіт разом з бетономішалкою рекомендується замовити бетононасос. Цю техніку зазвичай готові надати виробники бетону.В цьому випадку потрібно використовувати бетонну суміш марок П3 або П4 по рухливості. В іншому випадку техніка ламається.

Покрокова інструкція по заливці стрічкового фундаменту

Бетонування розглянуто на прикладі монолітної стрічки. Щоб сповістити опорну частину будови, необхідно розмітити ділянку будівництва. Для цього використовують обноску і будівельний шнур. Потрібно показати грані стрічки.

пристрій обноски

Після розмітки виконують розробку грунту. При відсутності підвалу досить відкопати траншею. На її дні потрібно виконати піщану подушку. Вона виконує кілька функцій:

 • вирівнювання грунту;
 • запобігання морозного обдимання;

Грані траншеї повинні йти точно по шнурку

Наступний етап – установка опалубки. На цій посаді застосовують закладений в кошторис матеріал: дошки (знімний тип) або пінополістирол (незнімний). Другий варіант виконує функцію не тільки форми для заливки бетону, але і утеплення підземної частини будівлі. При установці опалубки піднімаю цоколь на потрібну висоту.

Далі монтують арматурні каркаси. У стрічковому типі робочі стрижні розташовуються горизонтально. Вони сприймають згинальні навантаження. Детальніше про це читайте в статті "Армування стрічкового фундаменту".

Приклад розміщення армуючого каркаса в стрічковому фундаменті

При замовленні бетону з заводу в покладений термін потрібно забезпечити зручний під'їзд до місця будівництва. В іншому випадку техніка не зможе дістатися до ділянки.

заливка бетону

Для заливки потрібно кілька людей. Після укладання суміші її потрібно ущільнити. Це можна зробити глибинними вібраторами або звичайним прутком арматури (штикування). Завдання полягає у видаленні бульбашок повітря, які після застигання стануть слабким місцем конструкції. Тут можлива поява тріщин.

Перший етап догляду за бетоном – збереження в ньому вологи. Якщо матеріал буде сохнути занадто швидко, з'являться поверхневі тріщини. Конструкцію потрібно вкрити мішковиною або поліетиленом. Раз на кілька годин її зволожують чистою водою. Так триває протягом тижня.

Плівка підтримує необхідний вологісний режим при твердінні

Не варто думати, що заливка бетону під силу тільки професіоналам. Але і не можна безтурботно ставитися до цього процесу.

Related posts